آزمون GMAT

اگر شما به دنبال دریافت مدرک کارشناسی‌ارشد در حوزه کسب‌وکار هستید، احتمالاً درباره آزمون GMAT (آزمون پذیرش مدیریت کارشناسی‌ارشد) شنیده‌اید. آزمون GMAT یکی از مهم‌ترین آزمون‌های ورود به مدارس کارشناسی‌ارشد در حوزه کسب‌وکار است. نتایج این آزمون به مؤسسات این حوزه در روند انتخاب دانشجویان کمک می‌کند. آزمون  GMAT به شما کمک می‌کند تا تعهد و جدیت خود را برای دریافت مدرک MBA یا کارشناسی‌ارشد مدیریت کسب‌وکار نشان دهید؛ شما این کار را با نشان‌دادن توانایی حل مسئله و مهارت‌های استدلالی انجام می‌دهید. هرچه امتیاز شما در آزمون GMAT بالاتر باشد، رزومه شما قوی‌تر خواهد بود. به عبارتی دیگر ممکن است منجر به دریافت پیشنهادی برای بورسیه در مدرسه انتخابی شما شود. در زیر همه آنچه که باید در مورد آزمون GMAT بدانید را برایتان توضیح خواهیم داد.

آزمون GMAT  چیست؟

آزمون GMAT یا “Graduate Management Admission Test” یک آزمون تطبیقی جامع برای ورود به مقطع ارشد در رشته کسب‌وکار است. این آزمون به طور کامل تطبیقی و مبتنی بر کامپیوتر است. برای شرکت در این آزمون می‌توان در مراکز آزمون حاضر شد؛ البته نسخه آنلاین آن را می‌توان در خانه تکمیل کرد. در حال حاضر هیچ مرکزی در ایران این آزمون را برگزار نمی‌کند؛ درنتیجه برای انجام آن باید به کشورهای همسایه سفر کرد. سؤال‌های آزمون GMAT  بر اساس مفاهیم ریاضی و مهارت‌های زبان انگلیسی است. به‌عنوان‌مثال، ممکن است برای برتری در بخشی از این آزمون از مهارت‌های ساده و ابتدایی جبر استفاده کنید. به‌عبارت‌دیگر آزمون GMAT مهارت‌های شغلی، انگیزه یا مهارت‌های ارتباطی شما را ارزیابی نمی‌کند. همچنین این آزمون به شکلی طراحی شده است تا دانش شما در زبان انگلیسی را بسنجد.

آزمون GMAT

شما در حال حاضر دارای توانایی‌های لازم برای کسب نتیجه خوب در آزمون GMAT  هستید. بسیار مهم است که بفهمید که آماده‌سازی امری اساسی است. موفقیت در آزمون GMAT یک چالش غیرقابل‌دسترس نیست. بااین‌حال، به‌دست‌آوردن یک نمره خوب و مناسب که واقعاً نشان‌دهنده توانایی‌های شما باشد، بدون آمادگی برای آزمون غیرممکن است. به‌عبارت‌دیگر شما باید ساختار آزمون GMAT را بشناسید و بدانید که سوالات این آزمون چه انتظاری از شما دارند. اگرچه زبان انگلیسی و ریاضیات موردنیاز بسیار دشوار نیستند؛ اما GMAT توانایی شما را در استدلال و انجام ارزیابی‌های پیچیده با استفاده از تفکر انتقادی، تجزیه‌وتحلیل اطلاعات و حل مسائل در شرایط زمان‌دار می‌سنجد.

مدت‌زمان و اعتبار آزمون GMAT

GMAT دارای حداکثر نمره ۸۰۵ و حداقل ۲۰۵ است. این آزمون تا ۲ ساعت و ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و از ۳ بخش تشکیل شده است که می‌توانید هر کدام را به هر ترتیبی که می‌خواهید، انجام دهید. نمره‌ی این آزمون 5 سال اعتبار دارد. اگر در حال حاضر در حال تحصیل هستید، آماده‌سازی برای GMAT درحالی‌که هنوز در شور و حال مطالعه هستید، زندگی شما را بسیار آسان‌تر می‌کند. پس از دریافت نمرات خود، تصمیم بگیرید که می‌خواهید نتایج را برای دانشگاه‌ها ارسال کنید یا خیر. درصورتی‌که تصمیم بگیرید که این اتفاق رخ ندهد هیچ امتیازی در سوابق شما ثبت نخواهد شد. شما می‌توانید 5 گزارش از کارنامه خود را به‌صورت رایگان برای مؤسسات موردنظرتان ارسال کنید. البته باید ظرف 48 ساعت پس از دریافت نمره‌ی رسمی خود از این ویژگی استفاده کنید.

چند بار می‌توانید در آزمون شرکت کنید؟

آزمون GMAT  هر 16 روز یکبار یا تقریبا 2 بار در هر ماه برگزار می‌شود. شما حداکثر 5 بار در طول یک‌سال می‌توانید در این آزمون شرکت کنید. شرکت در نسخه آنلاین این آزمون هیچ محدودیت زمانی ندارد؛ در نتیجه شما می‌توانید در هر ساعتی از شبانه‌روز در این آزمون شرکت کنید. اینکه در آزمون آنلاین GMAT شرکت کنید یا در یک مرکز آزمون حاضر شوید، به انتخاب خودتان است.

جدول اطلاعات آزمون GMAT
نام آزمونGMAT Focus Edition / GMAT
نام کامل آزمونGraduate Management Admission Test
نحوه اجرای آنمبتنی بر کامپیوتر به‌صورت آنلاین یا حضور در مرکز آزمون
هزینه ثابت ثبت‌نام275 دلار
سایت ثبت‌نامmba.com
زبان آزمونفقط انگلیسی
تعداد سوالات آزمون64
بخش‌های آزمون3 بخش (Quantitative Reasoning /Verbal Reasoning /Data Insights)
مدت‌زمان آزمون2 ساعت 15 دقیقه + 10 دقیقه زمان برای استراحت پس از بخش اول یا بخش دوم
محدوده امتیازات205 – 805
اعتبار آزمون5 سال
مدت‌زمان اعتراض به نمره
30 روز

هزینه آزمون GMAT

هزینه آزمون GMAT بسته به مکانی که در آن انجام می‌شود متفاوت است، زیرا مناطق مختلف جهان قیمت‌ها و مالیات‌های محلی خاص خود را دارند. هزینه GMAT همچنین به این که می‌خواهیدآزمون را به‌صورت آنلاین یا با حضور در مرکز آزمون انجام دهید نیز بستگی دارد. در ایالات متحده، هزینه آزمون آنلاین ۳۰۰ دلار و هزینه نسخه مرکز آزمون ۲۷۵ دلار است. این قیمت شامل ارسال گزارش نمرات شما تا پنج برنامه MBA می‌شود. همچنین هزینه خدمات اضافی اگر می‌خواهید گزارش نمره پیشرفته‌تان را داشته باشید نیز وجود دارد. این نوع از خدمات ۳۰ دلار هزینه به دنبال دارد و تنها برای آزمون‌دهندگانی که آزمون را در مرکز آزمون  انجام می‌دهند، ممکن است.

هزینه آزمون GMAT در سایر کشورها چقدر است؟

قیمت‌های GMAT به طور نسبی در سراسر جهان مشابه است. در انگلستان، هزینه GMAT در مرکز آزمون ۲۵۰ پوند و در حالت آنلاین ۲۷۵ پوند است. در چین، هزینه آزمون GMAT با قیمت ثابت ۲۵۰ دلار انجام می‌شود. در برخی از کشورهای اروپایی مانند جمهوری چک، دانمارک و سوئیس هزینه GMAT در مرکز آزمون ۲۸۵ دلار و در حالت آنلاین ۳۱۰ دلار است. بااین‌حال، در بیشتر کشورهای اروپایی، هزینه GMAT به ترتیب ۲۷۵ و ۳۰۰ یورو در مرکز آزمون و آنلاین است. کشورهای دیگری مانند کره جنوبی و هند همان هزینه‌های آزمون GMAT را دارند که در ایالات متحده است.

جدول تمامی هزینه‌های مربوط به آزمون GMAT
هزینه خدمات آزمونآزمون حضور در مرکز آزمونآزمون آنلاین GMAT
هزینه ثابت ثبت‌نام$275$300
هزینه هر مورد گزارش اضافی $35 $35
هزینه لغو آزمون$25
هزینه اعتراض به نمره$50
هزینه تغییر زمان آزمون: بیش از 60 روزقبل$55$60
هزینه تغییر زمان آزمون: 15 تا 60 روزقبل$110$120
هزینه تغییر زمان آزمون: 4 روز یا کمتر$165$180
مبلغ قابل‌بازگشت در صورت لغو آزمون: بیش از 60 روز$110 $120
مبلغ قابل‌بازگشت در صورت لغو آزمون: 15 تا 60 روز قبل
$80
$90

هزینه‌های تغییر تاریخ GMAT

شما برای تغییر تاریخ GMAT خود باید هزینه‌ای راپرداخت کنید؛ که این هزینه به مدت زمان باقی‌مانده تا تاریخ آزمون اصلی بستگی دارد. اگر آزمون را میخواهید در مرکز آزمون انجام دهید؛ هزینه تغییر تاریخ GMAT بیش از ۶۰ روز قبل از تاریخ برنامه‌ریزی‌شده ۵۵ دلار، بین ۱۵ تا ۶۰ روز قبل ۱۱۰ دلار و کمتر از ۱۴ روز قبل ۱۶۵ دلار است. در حالت آنلاین، هزینه تغییر تاریخ بیش از ۶۰ روز قبل از تاریخ مقرر آزمون ۶۰ دلار، بین ۱۵ تا ۶۰ روز قبل ۱۲۰ دلار و ۱۴ روز یا کمتر ۱۸۰ دلار است. بااین‌حال، اگر بخواهید کمتر از ۲۴ ساعت قبل از تاریخ مقرر آزمون GMAT خود را تغییر دهید، هیچ هزینه‌ای به شما برگردانده نمی‌شود. به دلیل این قیمت‌ها، آزمون‌دهندگان باید از هرگونه تغییر تاریخ GMAT خود، به‌ویژه در نزدیکی تاریخ اصلی آزمون، پرهیز کنند.

هزینه‌های لغو آزمون GMAT

اگر آزمون GMAT را به‌صورت حضور در مرکز آزمون انتخاب کرده‌اید، هزینه لغو آزمون GMAT برابر با ۱۶۵ دلار است، درصورتی‌که بیش از ۶۰ روز قبل از آزمون اصلی این‌کار را انجام دهید. اگر آزمون را بین ۱۵ تا ۶۰ روز قبل لغو کنید، هزینه لغو ۱۹۵ دلار می‌باشد. درصورتی‌که این مدت‌زمان کمتر از 14 روز شود، هزینه لغو آزمون 220 دلار خواهد بود. در حالت آنلاین، اگر بیش از ۶۰ روز قبل از زمان تعیین شده آزمونتان را لغو کنید، 220 دلار می‌گیرید. بین ۱۵ تا ۶۰ روز قبل از آزمون اصلی خود، درخواست لغو آزمون را دهید، 90 دلار دریافت میکنید. در نهایت اگر این را درکمتر از 14 روز انجام دهید 60 دلار استرداد خواهد شد. لغو آزمون در کمتر از 24 ساعت تا زمان آزمون هیچ مبلغی را مرجوع نخواهد کرد. کشورهای مختلف سیاست‌های متفاوتی دارند. به‌عنوان‌مثال، لغو آزمون در کشورهای اتحادیه اروپا تمام مبلغ را به شما بازخواهدگردانید حتی اگر فقط 2 هفته تا روز آزمون مانده باشد. علاوه بر این، در کره جنوبی شما می‌توانید ۱۵۰ دلار را پس بگیرید اگر تا 1هفته مانده به زمان تعیین شده، آزمون را لغو کنید. درصورتی‌که زمان باقی‌مانده تا آزمون شما در این کشور کمتر از 7 روز باشد، به شما 50 دلار را بازمی‌گردانند.

آزمون آنلاین GMAT چیست؟

آزمون آنلاین GMAT، نسخه کنترل شده‌ای از همان GMAT مرکز آزمون است که می‌توانید از خانه در آن شرکت کنید. به‌عبارت‌دیگر، شما می‌توانید از راه دور در این آزمون شرکت کنید و به اهداف تحصیلی‌تان دست یابید. البته این انتخاب شماست که به‌صورت آنلاین یا در یک مرکز آزمون، حتی یا هر دو، در GMAT شرکت کنید. آزمون آنلاین این امکان را برای شما فراهم می‌آورد که در هر ساعت از شبانه‌روز که ذهنتان بیشترین عملکرد را دارد، به‌عنوان زمان آزمون خود انتخاب کنید. چراکه این آزمون به‌صورت شبانه‌روزی و به مدت 6 ماه به‌صورت متوالی در دسترس است.

توصیه‌های شرکت در جلسه آزمون آنلاین GMAT

 • لطفاً 15 دقیقه برای ورود به سیستم محافظت شده آنلاین وقت بگذارید. (توجه داشته باشید که زمان ورود ممکن است تا 30 دقیقه در زمانی که شلوغ است طول بکشد.(
 • قبل از ثبت‌نام، تست سیستم را اجرا کنید تا مطمئن شوید که رایانه شما برای روز آزمون آماده است.
 • با ابزار تخته سفید آنلاین آشنا شوید.
 • سیاست‌ها، رویه‌ها و الزامات را بررسی کنید؛ به عبارتی دیگر قوانین را بخوانید.
 • تلفن همراه، هدفون، ساعت، یادداشت، کاغذ چک نویس، و هر چیز یا وسیله الکترونیکی دیگری را از محل کار خود بردارید.
 • نمایشگرهای لمسی، تبلت‌های گرافیکی و استفاده از قلم الکترونیکی مجاز نیست.
 • نمرات رسمی در اکانت شما ظرف 7 روز کاری پس از اتمام امتحان شما پست می‌شود. شما همچنین می‌توانید بلافاصله پس از امتحان نمره غیر رسمی خود را روی صفحه مشاهده کنید.
 • آزمون آنلاین GMAT در همه‌جا در دسترس است؛ به‌استثنای چین، کوبا، ایران، کره شمالی و سودان. توجه داشته باشید که در حال حاضر، پشتیبانی از آزمون آنلاین GMAT فقط به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

آزمون GMAT  یک آزمون تطبیقی است!

آزمون GMAT  بیشتر از یک نسخه کامپیوتری از آزمون نوشتاری است؛ بلکه یک آزمون سازگار با کامپیوتر است. این بدان معناست که بر اساس ارزیابی بلادرنگ عملکرد شما در حین آزمون، سؤالی که در بخش‌های بعد مشاهده می‌کنید به طور خودکار تطبیق می‌یابد. در ابتدا با سؤالی با دشواری متوسط روبه‌رو می‌شوید، سپس سوالات بعدی بسته به پاسخ‌های آزمون‌دهنده در سطح متفاوتی از دشواری ظاهر می‌شوند. در آزمون تطبیقی مبتنی بر کامپیوتر، اگر به یک سؤال درست پاسخ دهید، سؤالی با دشواری بیشتر برای شما ظاهر می‌شود و اگر پاسخ شما اشتباه باشد، یک سؤال آسان‌تر انتظار شما را می‌کشد.

چرا GMAT مهم است؟

مدارس کسب‌وکار به آزمون GMAT ارزش بسیاری می‌دهند؛ زیرا این آزمون نشان‌دهنده اخلاق کاری و آمادگی یک داوطلب برای یک برنامه کاری است. به‌عنوان یک آزمون استاندارد بین‌المللی، آزمون GMAT به مدارس کسب‌وکار کمک می‌کند تا متقاضیان خود را در زمینه‌ها و بخش‌های مختلف بسنجد و مقایسه کنند؛ به دلیل اعتبار این آزمون است که بیشتر مدارس GMAT را نسبت به سایر آزمون‌ها ترجیح می‌دهند. نتایج این آزمون در سطح جهانی مورد پذیرش واقع می‌شود؛ در نتیجه نتایج شما با سایر متقاضیان مقاطع ارشد مدیریت کسب‌وکار در سطحی یکسان مقایسه می‌شود. همچنین این آزمون شرایطی را ممکن می‌سازد تا با سایر داوطلبان در زمینه‌ی تحصیلی و حرفه‌ای به رقابت بپردازید. البته فراموش نکنید که مدارس کسب‌وکار بورسیه‌های خود را بر اساس امتیاز شما در این آزمون اهدا می‌کنند؛ به زبانی دیگر نمرات قوی در GMAT تأثیر بسیار مهمی در پذیرش و دریافت بورسیه دارد. باتوجه‌به ارتباط نزدیک آن با پذیرش دانشکده کسب‌وکار، شاید عجیب نباشد که GMAT انتخاب اصلی برای متقاضیان دانشکده‌های کسب‌وکار در سراسر جهان باشد. این آزمون نه‌تنها توسط بیش از ۷,۷۰۰ برنامه در بیش از ۲,۴۰۰ مؤسسه پذیرفته شده است؛ بلکه همچنین آزمون موردعلاقه متقاضیان برنامه‌های برتر مانند دانشکده کسب‌وکار هاروارد، دانشکده کسب‌وکار دانشگاه استنفورد و دانشکده وارتون دانشگاه پنسیلوانیا است. اگر قصد دارید این برنامه‌ها را هدف قرار دهید، به‌خاطر داشته باشید که GMAT در فرایندپذیرش برترین دانشگاه‌ها جایگاه قابل‌توجه و غالبی دارد.

ساختار آزمون GMAT چگونه است؟

آزمون GMAT  از سه بخش متفاوت و مجزا تشکیل شده است.

ساختار آزمون GMAT

استدلال کمی (Quantitative Reasoning)

 بخش کمی GMAT توانایی ریاضی شما را ارزیابی می‌کند. این بخش از آزمون توانایی شما را در استدلال و حل مسائل مربوطه می‌سنجد. مهارت‌های شما در دروس مبتنی بر اعداد مانند حسابداری و آمار مدیریتی نیز در این قسمت سنجیده می‌شود. سؤال‌های این بخش سؤال‌های حل مسئله هستند و نیازمند دانش عمومی در مورد مفاهیم مرتبط با حساب و جبر پایه است.

استدلال شفاهی (Verbal Reasoning)

بخش شفاهی GMAT توانایی درک مطلب و استدلال انتقادی شما را ارزیابی می‌کند. در این بخش، شما بر اساس توانایی خود در درک و استنباط از مطالب نوشته شده، ارزیابی خواهید شد. این بخش شامل ترکیبی از دو نوع سؤال چندگزینه‌ای است:

 • مطالعه مفهومی: پس از خواندن یک متن مفهومی با حداکثر ۳۵۰ کلمه، شما با یک مجموعه سؤال که توانایی شما را در تفسیر متن، استنباط از آن و شناسایی روابط منطقی بین عناصر محتوا آزمایش می‌کند، مواجه خواهید شد.
 • استدلال انتقادی: این قسمت توانایی شما را در استنتاج استدلال‌های کوتاه ارزیابی می‌کند.

داده‌ها و درک آن‌ها (Data Insights)

این بخش توانایی داوطلبان GMAT را در خواندن و تفسیر داده‌ها در قالب‌های مختلف از جمله تحلیل جدول و تفسیر نمودار ارزیابی می‌کند. این بخش از آزمون GMAT شبیه‌سازی از جهان کسب‌وکار امروزی است که شما را در جایگاه یک مدیر قرار می‌دهد. از شما به‌عنوان یک مدیر در این عرصه انتظار می‌رود تا داده‌ها را از منابع متعدد ترکیب کرده و الگوها را شناسایی کنید؛ در نتیجه تصمیماتی را اتخاذ کنید و مسائل کسب‌وکار را حل کنید. این بخش شامل ۲۰ سؤال چندگزینه‌ای با پنج قالب متفاوت است:

 • استدلال چند منبعی: با استفاده از داده‌هایی از منابع متعدد، شما به سؤال‌های چندگزینه‌ای یا بله/خیر و درست/غلط پاسخ می‌دهید.
 • تحلیل جدول: با استفاده از جدول قابل مرتب‌سازی حاوی داده‌های عددی، باید تشخیص دهید که آیا این مجموعه اظهارات درست یا غلط هستند.
 • تفسیر نمودار: با استفاده از نمودار، شما باید یک مقدار را پیدا کنید یا آن نمودار را با اطلاعات داده شده، تکمیل کنید.
 • تحلیل دوقسمتی: با استفاده از اطلاعات کمی و یا شفاهی، باید تجارت‌ها را تحلیل کنید و تصمیم‌هایی با بیش از یک متغیر بگیرید. پاسخ‌های ممکن در یک جدول ارائه شده‌اند و شما باید گزینه‌های درست را انتخاب کنید.
 • کافی بودن داده‌ها: شما باید یک مسئله کمی را تجزیه کنید، شناسایی کنید که کدام داده مرتبط است و تصمیم بگیرید که در کدام نقطه داده‌های کافی برای حل مسئله وجود دارد.

تفاوت مدرک GMAT  و GRE چیست؟

آزمون‌های استاندارد کارشناسی‌ارشد مدیریت (GMAT) و آزمون توانایی علوم‌انسانی (GRE) هر دو برای ورود به برنامه‌های کارشناسی‌ارشد، از جمله مدارس تجارت، استفاده می‌شوند. اختلاف اساسی بین GMAT و GRE این است که GMAT به طور خاص برای دانشکده‌های کسب‌وکار ایجاد شده است، درحالی‌که GRE برای گستره‌ی بیشتری از مدارک کارشناسی‌ارشد طراحی شده است. GMAT بیشتر بر مهارت‌های تفکر تحلیلی و انتقادی تأکید دارد، به‌خصوص در بخش تفکر یکپارچه که به طور خاص برای ورود به مدارس تجارت طراحی شده است. از سوی دیگر، GRE گسترده‌تر است.

تفاوت آزمون GMAT با GRE

تفاوت میان GMAT Focus Edition با آزمون GMAT

بهتر است اینگونه به این سؤال پاسخ دهیم که آزمون GMAT Focus Edition جایگزین آزمون GMAT شده است. از فوریه سال 2024 این تغییرات در عنوان و ویژگی‌های کلی آزمون ظاهر شده است. نسخه به‌روز شده GMAT Focus Edition با نسخه‌ی قبلی آزمون GMAT از نظر محتوا و مدت‌زمان آزمون متفاوت است. GMAT Focus Edition به‌روز شده به دنبال مقابله با خستگی از آزمون است. این آزمون فقط ۲ ساعت و ۱۵ دقیقه طول می‌کشد که تقریباً یک ساعت کوتاه‌تر از نسخه قبلی آزمون GMAT است. هرچند این آزمون مانند سایر آزمون‌ها چالش‌برانگیز است؛ اما در نسخه جدید از استرس داوطلب کاسته شده است. همچنین نسخه GMAT Focus Edition دارای بخش‌های کمتر نیز می‌باشد که در مراکز آزمون به شما امکان مرور و ویرایش پاسخ‌های خود را می‌دهد. برای بیش از 70 سال، آزمون GMAT توسط برنامه‌های MBA جهانی برای شناسایی قوی‌ترین نامزدها و کسانی که می‌توانند واجد شرایط دریافت بورسیه باشند، استفاده می‌شود. اکنون، نسخه جدید GMAT Focus با همکاری مدارس تجاری پیشرو در سراسر جهان دوباره طراحی شده است تا با اولویت‌های نامزدها و دنیای در حال تغییر هماهنگی بیشتری داشته باشد.

شرکت در آزمون GMAT  اجباری است؟

ما به‌شدت توصیه می‌کنیم که با تیم پذیرش موسسه آموزشی موردنظر خود به طور کامل قبل از اتمام مهلت پذیرش تماس بگیرید. از آنها قوانین و حداقل نمره‌ی مورد تأیید را بپرسید. حتی زمانی که GMAT به طور اجباری جزء فرایند درخواست ورود به موسسه نیست، مسئولان پذیرش ممکن است هنوز هم در طول فرایند از شما امتیاز خاصی در GMAT  را درخواست کنند. همچنین باید در نظر بگیرید که آیا GMAT برای سایر انتخاب‌های شما لازم است یا خیر؛ ممکن است نتوانید از سوی اولین انتخاب خود پذیرفته شوید.

نمره‌ی موردنظر مؤسسات کسب‌وکار در آزمون GMAT چند است؟

بیشتر برنامه‌های آموزشی نیازی به نمره‌ی حداقل مشخصی برای GMAT ندارند. به‌جای اینکه یک حداقل نمره‌ی مشخص را اعلام کنند، آنها معمولاً میانگین یا دامنه‌ای از نمرات GMAT را که توسط آخرین کلاس آنها به‌دست‌آمده است، منتشر می‌کنند. این می‌تواند به‌عنوان یک معیار مفید استفاده شود؛ بااین‌حال، آنها به‌طورکلی به دنبال داوطلبانی با مجموعه‌ای از نمرات متوازن در تمام بخش‌ها هستند. اگر نتوانستید نمره‌ی هدف خود را به دست آورید، به‌ویژه اگر نزدیک به دامنه‌ی منتشر شده باشد، مؤسسات را از فهرست موردنظر خود حذف نکنید. نمره‌ی GMAT شما یک قسمت از رزومه شما خواهد بود و ممکن است در دیگر زمینه‌ها به شکل قابل‌توجهی قوی ظاهر شوید. با تیم پذیرش برنامه موردنظر خود تماس بگیرید و از آنها راهنمایی بگیرید.

چه نمره‌ای در GMAT به‌عنوان “نمرهِ خوب” محسوب می‌شود؟

نمره‌ی شما که از 805 است، بر اساس عملکرد شما در هر سه بخش آزمون تعیین می‌شود. هنگام دریافت نمره‌ی شما از 805، شما همچنین درصدی را دریافت می‌کنید که نشان می‌دهد چگونه با سایر آزمون‌دهندگان مقایسه می‌شوید. به‌عنوان‌مثال، یک رتبه‌بندی ۷۵ ٪ بیانگر این است که شما از ۷۵٪ از دیگر آزمون‌دهندگان بهتر عمل کرده‌اید و ۲۵٪ از آزمون‌دهندگان از شما بهتر عمل کرده‌اند. تعریف یک نمره‌ی خوب در GMAT از دانشکده به دانشکده و از یک داوطلب به داوطلبی دیگر متغیر است.

نمرات آزمون GMAT

در نهایت، یک نمره‌ی خوب در GMAT، نمره‌ای است که شما را به برنامه‌ی هدف خود وارد کند. برای محاسبه‌ی نمره‌ی هدف خود، به میانگین نمره GMAT و دامنه نمره GMAT برنامه‌ی موردنظر خود نگاه کنید. معمولاً به سمت نمره‌ی متوسط موسسه هدف بروید، اما اگر جنبه‌های دیگری از برنامه‌ی درخواستی شما مانند مقالات شما، تجربه کاری و عملکرد مصاحبه‌تان قوی باشند، ممکن است با نمره‌ی کمتری هم قبول شوید. البته برای شما یک توصیه داریم؛ شما باید تمرکز خود را بر درک اینکه چه نمره‌ای شما را یک کاندید قوی برای برنامه خاصی که در حال آمادگی برای آن هستید، قرار دهید. هر برنامه انتظارات خاص خود را دارد، بنابراین بسیار مهم است که در اینجا خیلی خاص ظاهر شوید.

ثبت‌نام در آزمون GMAT

شما می‌توانید در آزمون GMAT در شهرهای بزرگ و تقریباً در هر زمان از سال شرکت کنید. این آزمون در سراسر جهان در مراکز آزمون Pearson VUE که توسط شورای مدیریت کارشناسی‌ارشد تأیید شده‌اند و همچنین به‌صورت آنلاین ارائه می‌شود. شما می‌توانید برای ثبت‌نام در آزمون GMAT از طریق این سایت اقدام کنید. در نهایت، حتی اگر در جایی که آزمون GMAT الزامی نیست، با شرکت در آزمون GMAT از این مزیت برخوردار شوید که بتوانید به برترین دانشکده‌های کسب‌وکار در سراسر جهان راه یابید.

بهترین منابع مطالعاتی برای آزمون GMAT

وقتی به آمادگی برای آزمون GMAT می‌پردازید، بهترین گزینه شما استفاده از منابع رسمی است. چرا که تنها منابع رسمی آمادگی GMAT توسط برگزارکنندگان آزمون GMAT منتشر می‌شوند. همچنین از سوالات آزمون‌های پیشین GMAT استفاده می‌کنند. اگر هدف شما کسب امتیاز عالی در این آزمون است، شما نیازمند بهترین کتاب‌های آمادگی هستید. در ادامه، مروری بر بهترین منابع آمادگی GMAT داریم.

بهتر است بدانید که این موارد، معتبرترین منابع موجود برای آمادگی برای آزمون GMAT هستند البته این موارد به‌صورت رایگان قابل‌استفاده نیستند.

GMAT Official Guide 2023-2024: eBook & Online Question Bank

کتاب الکترونیکی و بانک سؤال‌های آنلاین GMAT™ 2023-2024 را دانلود کنید و با تمرین بیش از 800 سؤال واقعی آزمون‌های قبلی، ساختار سوالات را یادبگیرید. این نسخه با هدف کمک به شما برای آمادگی، با هوشمندی طراحی شده است و شامل فصل جدیدی به نام ” داده‌ها و درک آن‌ها (Data Insights)” است که به شما کمک می‌کند تا جدیدترین بخش آزمون GMAT را درک کنید.

GMAT Official Guide Data Insights Review 2023-2024: eBook & Online Question Bank

 این کتاب الکترونیکی نیز شامل بیش از ۲۰۰ سؤال اضافی برای بخش جدید ” داده‌ها و درک آن‌ها (Data Insights)” آزمون GMAT Focus Edition و توضیحات جامع پاسخ به سوالات برای مسلط‌شدن بر این بخش جدید است.

  GMAT Official Guide Quantitative Review 2023-2024: eBook & Online Question Bank

 بیش از ۱۵۰ سؤال اضافی برای بخش ” استدلال کمی (Quantitative Reasoning)” آزمون GMAT و توضیحات جامع پاسخ‌ها برای مسلط‌شدن بر این نوع سوالات در این کتاب الکترونیکی در انتظار شماست.

GMAT Official Guide Verbal Review 2023-2024: eBook & Online Question Bank

در این کتاب نیز بیش از ۲۰۰ سؤال بیشتر برای بخش ” استدلال شفاهی (Verbal Reasoning)” آزمون GMAT و توضیحات جامع پاسخ‌ها برای مسلط‌شدن بر این نوع سوالات وجود دارد.

آیا فرایند شرکت در آزمون  GMATعادلانه است؟

به‌عنوان توسعه‌دهنده آزمون GMAT، شورای پذیرش مدیریت کارشناسی‌ارشد (GMAC) مأموریت خود را برای اطمینان از حفظ کیفیت و برقراری عدالت برای تمام داوطلبان آزمون در سراسر جهان جدی می‌گیرد. در حوزه آزمون به هر سؤال آزمون “آیتم” می‌گویند. فرایند حفظ کیفیت و برقراری عدالت با بررسی هر آیتم آغاز می‌شود.GMAC از یک فرایند توسعه و بررسی هفت‌مرحله‌ای پیش از قرارگرفتن آیتم در برگه آزمون استفاده می‌کند:

سؤال‌های آزمون GMAT ابتدا توسط کارشناسان هر موضوع مطابق با مشخصات و راهنمایی‌های آیتم نوشته می‌شوند. در قدم بعد بررسی می‌شوند که آیا هر سؤال برای هدف آن که اندازه‌گیری بخش خاصی از دانش است، نوشته شده‌اند یا خیر؛ این چیزی است که مرور کیفیت آیتم (IQR) نامیده می‌شود.

آزمون GMAT

سپس، تمام آیتم‌ها مورد بررسی ادبی برای حذف هرگونه نقص فنی در زبان و منطق قرار می‌گیرند. پس از آن، یک گروه بین‌المللی که اعضای آن نمایندگان  GMAT هستند و از نظر جنسیت، نژاد/قومیت، کشور، زبان و فرهنگ متفاوت‌اند، دورِ هم‌گرد می‌آیند. سپس تمام آیتم‌های آزمون را بررسی می‌کنند؛ تا عناصری که ممکن است موجب حساسیت فرهنگی و تبعیض شوند را حذف کنند. بعدازاین فرایندهای دقیق بررسی محتوا، روال تجزیه‌وتحلیل پیش از آزمون آغاز می‌شود. تیم توسعه آزمون با استفاده از داده‌های تجربی جمع‌آوری شده از مرحله پیش‌آزمون، تمام آیتم‌های آزمون را با استفاده از چارچوب توسعه آزمون مدرن (معروف به نظریه پاسخ آیتم یا IRT آماری) کالیبره می‌کند؛ تا دشواری، قدرت تمایز، مدت‌زمان پاسخگویی و ویژگی‌های دیگر آن‌ها را ارزیابی کند. سپس آیتم‌های آزمون در زیر جمعیت‌ها که شامل جنسیت، نژاد/قومیت، سن، کشور و زبان است در طول تجزیه‌وتحلیل تفاوت آیتم‌های (DIF) مورد بررسی قرار می‌گیرند. هر آیتمی که از نظر آماری نشان دهد که در زیرگروه‌های جمعیتی عملکرد متفاوت دارد، حتی اگر مشکلی در محتوا نباشد، دور انداخته می‌شود. تنها آیتم‌هایی که با موفقیت از تمام فرایندهای بررسی محتوا و آماری عبور کنند، برای اضافه‌شدن به آزمون اصلی GMAT انتخاب می‌شوند. به طور متوسط، یک دوره انتخاب آیتم GMAT حدود ۱۲ ماه زمان می‌برد.

چگونه برای آزمون GMAT آماده شویم؟

مدت‌زمان آماده‌سازی برای آزمون GMAT چقدر است؟ به گفته شورای مدیریت کارشناسی‌ارشد (GMAC)، صاحب و مدیر آزمون GMAT، داوطلبان می‌توانند در فقط شش هفته نمره مناسبی را به دست آورند. هدف شما در آمادگی این است که به نقطه‌ای برسید که با سرعت و با تمرکز کامل بر پاسخ به هر سؤال بپردازید؛ به‌جای صرف وقت در رمزگشایی چیزی که از شما در سؤال درخواست شده است. همچنین می‌خواهید به روش انتخاب پاسخ‌های خود اعتماد کنید؛ زیرا زیرسؤال‌بردن نحوه پاسخ‌گویی خود در روز امتحان زمان باارزشتان را هدر می‌دهد. روشی که به طور معمول توصیه می‌شود این است که آماده‌سازی خود را به تمرکز بر نقاط ضعف خود قرار دهید. در همین حال به نقاط قوت خود توجه کنید تا نمرات آسان را به دلیل خوداطمینانی و انجام خطاهای قابل‌اجتناب از دست ندهید.

آمائگی برای آزمون GMAT

به طور منظم آزمون‌های کامل و امتیازدهی شده را تمرین کنید تا فرایند پیشرفت خود را به‌عنوان یک معیار در نظر بگیرید و نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید. به‌اندازه ممکن شرایط واقعی آزمون را تکرار کنید تا از ماشین‌حساب استفاده نکنید یا به یادداشت‌های خود ارجاع ندهید. در آماده‌سازی خود می‌توانید از ابزارهای مختلف برای مطالعه استفاده کنید. GMAC همچنین کتاب راهنمای رسمی GMAT را ارائه می‌دهد که برای مطالعه مناسب است و شامل سوالات واقعی GMAT™ از آزمون‌های گذشته ارائه شده توسط سازندگان آزمون است. این هرآنچه بود که باید برای آمادگی برای این آزمون می‌دانستید، اما در ادامه با جزئیات بیشتر و کامل‌تر مراحل آمادگی برای آزمون را برای شما شرح می‌دهیم:

 • ساختار آزمون را به طور دقیق بشناسید: اولین و مهم‌ترین مورد این است که با آزمون GMAT آشنا شوید و بفهمید که چه چیزهایی را مورد سنجش قرار می‌دهد. برخلاف بیشتر آزمون‌هایی که تاکنون داده‌اید، آزمون GMAT مهارت‌های استدلالی شمارا، به‌ویژه استدلال کمی، استدلال کلامی و درک داده‌ها، ارزیابی می‌کند. آشنایی با ساختار آزمون و انواع سوالاتی که با آنها مواجه خواهید شد، بسیار مهم است تا بهترین نمره را کسب کنید.

 • چند ماه قبل برای آزمون ثبت‌نام کنید: هر چه زودتر برای آزمون ثبت‌نام کنید، انتخاب شما از تاریخ‌ها و زمان‌های موجود بیشتر خواهد بود. ما پیشنهاد می‌کنیم که دو تا سه ماه قبل از تاریخ آزمون موردنظرتان، ثبت‌نام خود را نهایی کنید. همچنین حداقل 21 روز قبل از آخرین‌مهلت برنامه‌پذیرش دانشکده کسب‌وکارتان زمان آزمون را انتخاب کنید.
 • یک برنامه مطالعاتی تهیه کنید: آمادگی برای آزمون GMAT همانند یک ماراتن است؛ در نتیجه باید آهسته و پیوسته عمل کنید. شما باید یک برنامه مطالعاتی تدوین کنید که به شما بگوید چه موقع چه چیزی را بخوانید و چه زمانی مرور کنید.
 • تعیین پایه و شروع مطالعه: کار را به طور رایگان با پکیج آزمون GMAT Official Starter Kit و Practice Exams 1 & 2 شروع کنید. این موارد شامل دو آزمون تمرینی مبتنی بر کامپیوتر تطبیقی همراه پاسخ‌هاست. به شما پیشنهاد می‌کنیم در آزمون تمرینی اول خود، به نمره‌تان اهمیت ندهید. هدف شما باید آشنایی بیشتر با خود آزمون و تعیین یک پایه برای اندازه‌گیری پیشرفت آینده‌تان باشد. از آزمون تمرینی اول خود برای شناسایی حوزه‌هایی که باید بیشترین وقت مطالعه را به آنها اختصاص دهید، استفاده کنید.
 • روند پیشرفت خود را پیگیری کنید: هنگامی که در حال اجرای برنامه مطالعه‌تان هستید، پیشرفت‌های خود را بررسی کنید و استراتژی‌هایی برای بهبود حوزه‌های ضعیف خود استفاده کنید.
 • با آزمون‌های تمرینی شرایط واقعی آزمون را تکرار کنید: برای مثال از ماشین‌حساب یا مواد مطالعه استفاده نکنید. سعی کنید تمام سوالات را در زمان تعیین‌شده کامل کنید. مطالعه را به یک عادت تبدیل کنید به‌گونه‌ای که نیازی به خواندن یک سؤال بیش از یکبار نداشته باشید.
 • حساسیت خود را بالا ببرید: تمرین کنید که زمانی که باید یک سؤال را حل کنید و زمانی که باید حدسی حسابی بزنید را تشخیص دهید؛ این در روز آزمون به شما کمک می‌کند.

آمادگی برای آزمون GMAT با موسسه تخصصی زبان کوییک

مانند بسیاری از آزمون‌های تطبیقی دیگر، GMAT نیاز به آمادگی دقیق در هفته‌های منتهی به تاریخ امتحان دارد. شما می‌توانید با شرکت در کلاس‌های آمادگی این آزمون زمان خود را به‌درستی برای موفقیت مدیریت کنید. موسسه تخصصی زبان کوییک با برگزاری دوره‌های آمادگی آزمون GMAT در این مسیر در کنار شماست. ما باسابقه طولانی‌مدت در زمینه آمادگی برای آزمون‌های بین‌المللی می‌توانیم مسیر رسیدن به موفقیت را برای شما کوتاه کنیم. پس همین حالا با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید. مشاورین متخصص ما آماده پاسخگویی به‌تمامی سوالات شما هستند.

نیاز به مشاوره دارید؟

کارشناسان ما در موسسه تخصصی زبان کوییک آماده کمک به شما هستند.

تماس با ما

سؤال‌های متداول درباره آزمون GAMT

به پرتکرارترین سؤال‌های شما پاسخ می‌دهیم:

چقدر وقت باید به آمادگی برای آزمون GMAT اختصاص دهم؟

پاسخ این سوال به خود شما بستگی دارد بر اساس پایه شما، عادت‌های مطالعه‌تان و نمره مطلوبتان. داده‌های جمع‌آوری‌شده از ثبت‌نام‌کنندگان سابق این آزمون نشان می‌دهد که بیشتر متقاضیان گزارش می‌دهند که بیش از 50 ساعت در کل برای آمادگی صرف می‌کنند، اما به یاد داشته باشید که کسانی که نمرات بالاتری کسب می‌کنند معمولاً وقت بیشتری برای مطالعه می‌گذارند.

چه زمانی در آزمون GMAT شرکت کنیم؟

پیش از همه، مهلت‌های پذیرش برنامه‌های موردنظرتان را به‌دقت بررسی کنید و از زمان لازم برای آماده‌سازی خود شروع کنید. ما توصیه می‌کنیم حداقل سه تا شش ماه پیش از زمان موردنظر آماده‌سازی برای GMAT را شروع کنید؛ تا فرصتی برای دستیابی به نمره موردنظر داشته باشید یا اگر به دنبال کسب نمره‌ی بالاتری هستید، مجدداً در آزمون شرکت کنید.

آیا آزمون GMAT در ایران برگزار می‌شود؟

خیر این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود و شما باید برای شرکت در آن در کشورهای دیگر حاضر شوید.

آزمون GMAT سخت است؟

آزمون GMAT یکی از آزمون‌هایی است که به‌عنوان یکی از سخت‌ترین آزمون‌های ورودی به برنامه‌های MBA (کارشناسی‌ارشد مدیریت) شناخته می‌شود. موفقیت در این آزمون علاوه بر تسلط بر زبان انگلیسی، نیازمند توانایی‌های تحلیلی و هوش تجربی بالا است؛ بنابراین، برای موفقیت در GMAT لازم است تا با آمادگی کامل و استراتژیک به آن مراجعه کنید.

آزمون GMAT در کجا برگزار می‌شود؟

آزمون GMAT در بیش از ۱۱۴ کشور جهان و در بیش از ۲,۳۰۰ موسسه و دانشگاه قابل شرکت است. بااین‌حال، متأسفانه این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود. برای شرکت در این آزمون، متقاضیان باید به مراکز برگزاری GMAT در کشورهای همسایه ایران مانند قطر، آذربایجان، ترکیه، امارات متحده عربی، ارمنستان و گرجستان سفر کنید.

آیا آزمون GMAT جایگزین یک مدرک زبان است؟

باوجوداینکه این آزمون به زبان انگلیسی برگزار می‌شود؛ اما نمی‌تواند جایگزین یک مدرک زبان باشد.

چگونه تاریخ آزمون GMAT را تغییر دهم؟

شما می‌توانید تاریخ آزمون GMAT خود را با ورود به‌حساب کاربری mba.com خود، رفتن به صفحه حساب من و کلیک بر روی دکمه تغییر تاریخ تغییر دهید. هنگامی که تاریخ آزمون GMAT خود را تغییر می‌دهید، امکان تغییر مرکز آزمون یا حفظ همان مرکز آزمون را دارید. پس از انجام این مراحل، شما باید هزینه تغییر تاریخ آزمون GMAT را پرداخت کنید.

چگونه می‌توانم تاریخ آزمون GMAT خود را به کشور دیگری تغییر دهم؟

امکان تغییر تاریخ آزمون GMAT خود به کشور دیگر وجود دارد. بااین‌حال، باید با خدمات مشتری GMAT تماس بگیرید به‌جای اینکه آنلاین این‌کار را انجام دهید.

چگونه می‌توانم نوبت آزمون GMAT خود را لغو کنم؟

امکان لغو نوبت آزمون GMAT از طریق حساب کاربری mba.com شما وجود دارد. اگر می‌خواهید آزمون GMAT خود را لغو کنید، باید به صفحه حساب من خود بروید و بر روی دکمه لغو آزمون GMAT کلیک کنید. بااین‌حال، باید هزینه لغو آزمون GMAT را در نظر بگیرید.

آیا اگر در آزمون شرکت نکنم هزینه‌ای را می‌توانم پس بگیرم؟

اگر نوبت آزمون GMAT خود را از دست بدهید، هزینه‌ای بازگشت داده نمی‌شود. بااین‌حال، می‌توانید بدون انتظار، برای تعیین تاریخ و زمان آزمون GMAT جدید ثبت‌نام کنید.

مطالب مرتبط

این نوشته چقدر مفید بود؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 8 میانگین: 4.5]

0 نظر یا سوال
Inline Feedbacks
View all comments
موسسه تخصصی زبان کوییک - آموزش تضمینی زبان از مبتدی تا پیشرفته