آزمون PTE

آزمون PTE چیست؟

آزمون Pearson Test of English که به‌اختصار PTE  گفته می‌شود یک آزمون جامع زبان انگلیسی است که در سطح بین‌الملل به رسمیت شناخته شده است. نمرات آزمون PTE  توسط بسیاری از دانشگاه‌ها، کالج‌ها و نیز برخی از کشورها برای مقاصد مهاجرتی پذیرفته می‌شود. این آزمون مبتنی بر کامپیوتر است و مهارت زبان انگلیسی افراد غیربومی که زبان مادری‌شان انگلیسی نیست را می‌سنجد. آزمون پی‌تی‌ای برای درک دانش عمیق افراد در زبان انگلیسی به کار نمی‌رود، بلکه توانایی اولیه برای درک زبان انگلیسی را آزمایش می‌کند. اگر به دنبال کسب اطلاعات دررابطه‌با آزمون PTE  و  بخش‌های متفاوت آن هستید، این محتوا کاملاً مناسب شماست.

مزیت های آزمون پی تی ای PTE

آزمون PTE مزیت ها و ویژگی هایی دارد که آن را از دیگر آزمون های زبان بین المللی متمایز می کند. در ادامه به بررسی ویژگی های این آزمون می پردازیم.

آزمون PTE

اعلام نتیجه فوری :  پس از آزمون در مدت یک یا حداکثر پنج روز نتایج آن اعلام می شود.

نتایج واقعی و منصفانه: این آزمون به گونه ای طراحی شده است که در هر مرکز آزمون منصفانه ترین نتیجه را می توان کسب کرد.

تعداد آزمون های زیاد: این آزمون در 365 روز سال در بیش از 50 کشور دنیا برگزار می شود.

تاکید بر مهارت های روزمره: اساس طراحی این آزمون براساس مهارت های آکادمیک زبان انگلیسی است. افرادی که موفق به کسب این مدرک با نمره خوب می شوند می توانند به راحتی در کشور های انگلیسی زبان تحصیل و زندگی کنند.

نتایجی عادلانه و قابل اعتماد: آزمون پی تی ای PTE به صورت آنلاین و کامپیوتری برگزار می شود. بنابراین داوطلبان می توانند به دقت و بی طرفانه مورد سنجش قرار گیرند. تمام پاسخ های داوطلبان به صورت دیجیتالی بررسی و امتیازدهی می شود. از اثر انگشت، سوالات تصادفی و امضاء دیجیتالی در این آزمون استفاده می شود.

تعداد زیاد مراکز برگزاری آزمون: بیش از 50 کشور این آزمون را برگزار می کنند.

ارسال نامحدود نتیجه به دانشگاه ها: بدون پرداخت هزینه می توانید نمرات خود را به دانشگاه های مختلف ارسال کنید.

دریافت ویزا: می توانید با مدرک آزمون پی تی ای PTE درخواست ویزای اقامت و دانشجویی در استرالیا و نیوزیلند بدهید.

دریافت پذیرش دانشگاه: این آزمون مورد تایید بسیاری از دانشگاه های سراسر جهان است.

اعتبار آزمون PTE

کارنامه PTE  دو سال اعتبار دارد و در طول این مدت‌زمان شما می‌توانید مدرک خود را به هر تعداد مؤسسه که بخواهید بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینهٔ اضافی ارسال کنید. نتیجه آزمون پی‌تی‌ای برای پذیرش در بسیاری از مؤسسات در سراسر جهان از جمله مؤسسات استرالیا، کانادا، نیوزیلند، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا مورد تأیید است. برای نمونه مؤسسات معتبری  همچون هاروارد و ییل شروع به پذیرش نمرات PTE  کرده‌اند.

نمره این آزمون  در هنگام درخواست ویزا توسط دولت‌های استرالیا و نیوزلند نیز پذیرفته می‌شود. این مدرک زبان علاوه بر اینکه توسط بسیاری از کالج‌ها در سراسر جهان به‌عنوان مدرک اثبات توانایی زبان انگلیسی پذیرفته شده است، توسط وزارتخانه‌های آموزش‌وپرورش و کارفرمایان در 117 کشور  نیز مورد قبول واقع شده است.

جزئیات آزمون پی تی ای PTE

Academic Training Reading
نام آزمونPearson Language Test of English
آدرس وب سایتhttps://pearsonpte.com/
نحوه آزمونآنلاین
تعداد بخش هاسه بخش
مدت زمانسه ساعت
قیمت180دلار

انواع آزمون PTE

آزمون پی تی ای PTE سه نوع دارد. اگر نمی دانید که کدام یک برای شما مناسب است، در ادامه به معرفی این آزمون ها پرداخته ایم.

آزمون PTE

آزمون پی‌تی‌ای جنرال

آزمون PTE

آزمون پی‌تی‌ای آکادمیک

آزمون PTE

آزمون پی‌تی‌ای کودکانو نوجوانان

معرفی آزمون PTE جنرال

آزمون پیرسون جنرال انگلیسی قبلاً به عنوان شورای پذیرش مدیریت تحصیلات تکمیلی در لندن شناخته می شد. PTE  جنرال یک آزمون مبتنی بر موضوع است که برای سنجش توانایی برقراری ارتباط به زبان انگلیسی آزمون دهنده در شرایط واقعی طراحی شده است. این آزمون معمولاً فقط به منظور سنجش میزان بهبود زبان انگلیسی انجام می شود. به طوری که فقط چند کشور نمره عمومی PTE را برای پذیرش قبول می کنند.

معرفی آزمون PTE آکادمیک

آزمون آکادمیک پیرسون انگلیسی در سال 2009 آغاز شد که توسط شورای پذیرش مدیریت تحصیلات تکمیلی (GMAC) تأیید شده است. آزمون پی تی ای PTE آکادمیک یک آزمون مبتنی بر رایانه است که برای ارزیابی آمادگی داوطلبان ورود به دانشگاه انگلیسی زبان طراحی شده است. بیشتر دانشگاه ها نمره PTE آکادمیک را برای پذیرش قبول می کنند.

معرفی آزمون PTE کودکان و نوجوانان

آزمون پیرسون انگلیسی برای کودکان و نوجوانان قبلاً با عنوان آزمون لندن زبان انگلیسی برای کودکان شناخته می شد. این آزمون برای ارزیابی توانایی کودکانی طراحی شده است که انگلیسی را به عنوان یک زبان خارجی یاد می گیرند.

آزمون PTE Academic

شناخته‌شده‌ترین نوع آزمون PTE  آزمون PTE Academic  است. معمولاً زمانی که صحبت در مورد آزمون PTE  می‌شود به نوع آکادمیک آن اشاره می‌کنند. این نوع آزمون برای انواع اهداف مهاجرتی به کار می‌رود و نمرهٔ آن مطابق استانداردهای بین‌المللی زبان انگلیسی تعریف می‌شود. آزمون PTE Academic  یک آزمون مبتنی بر کامپیوتر است که در مراکز آزمون به‌صورت حضوری برگزار می‌شود. این آزمون مهارت‌های انگلیسی افراد را در موقعیت‌های واقعی در محیط‌های آکادمیک ارزیابی می‌کند. تمامی محتواها و سؤالات این آزمون بر اساس موقعیت‌های واقعی است و هیچ فیلم‌نامه و نوشته‌ از پیش آماده وجود ندارد. در حقیقت تمامی سؤالات از منابع معتبر گرفته می‌شوند. این آزمون معیارهای واقعی توانایی زبان انگلیسی افراد را بر اساس استانداردهای توافق شده در محیط‌های آکادمیک را ارزیابی می­کند.

ساختار آزمون PTE Academic  و معرفی بخش‌های مختلف آزمون

ساختار آزمون پی‌تی‌ای به‌گونه‌ای است که مهارت‌های زبان انگلیسی را در موقعیت‌های واقعی می‌سنجد و شامل سنجش هر چهار مهارت زبان انگلیسی یعنی لیسنینگ، رایتینگ، اسپیکینگ و ریدینگ می‌شود. اما یک تفاوت در ساختار این آزمون با سایر آزمون‌های معتبر وجود دارد اینکه بخش اسپیکینگ و رایتینگ با هم  انجام می‌شود.

بخش اول آزمون پی‌تی‌ای: Speaking & Writing

این بخش از آزمون PTE توانایی‌های نوشتاری و گفتاری را ارزیابی می‌کند. به‌عنوان بخشی از الگوی آزمون PTE برای اسپیکینگ و رایتینگ، از داوطلبان خواسته می‌شود که با صدای بلند بخوانند، جملات را تکرار کنند، به سؤالات پاسخ دهند، یک سخنرانی را دوباره بگویند، یک مقاله کوتاه بنویسند و پاراگراف‌های داده شده را خلاصه کنند. انواع دیگری از سؤالات مانند تکرار یک جمله یا توصیف یک تصویر در این بخش مطرح می­شود.

این بخش از آزمون شامل یک بخش معرفی شخصی است که در آن داوطلبان باید خود را ظرف 30 ثانیه معرفی کنند. با این حال این قسمت هیچ امتیازی راشامل نمی­شود با این وجود به داوطلبان فرصت معرفی خود را می دهند. بر روی صفحه کامپیوتر، داوطلبان می توانند یک علامت ضبط را ببینند و پس از شنیده صدای بوق ، بلافاصله از آنها خواسته می‌شود که صحبت کنند.

مدت‌زمان

پاسخگویی

مدت‌زمان

برای آمادگی

نوع مهارت وظیفه نوع سؤال
30 ثانیه 30 ثانیه Speaking در مورد خود باید صحبت کنید. معرفی شخصی
30 تا 40 ثانیه Reading Speaking متنی 60 کلمه‌ای را باید از روی صفحه‌نمایش بخوانید. بلند بخوانید
15 ثانیه 3 تا 9 ثانیه Listening Speaking یک جمله را می‌شنوید و باید آن را مجدد تکرار کنید. تکرار جملات
40 ثانیه Speaking یک تصویر روی صفحه ظاهر می‌شود. تصویر را با جزئیات شرح دهید. توصیف تصویر
40 ثانیه 90 ثانیه Listening Speaking پس از گوش‌دادن یا تماشای یک سخنرانی، سخنرانی را دوباره به زبان خودتان بگویید. سخنرانی را دوباره بگویید
10 ثانیه 3 تا 9 ثانیه Listening Speaking پس از گوش‌دادن به یک سؤال، با یک کلمه یا چند کلمه پاسخ دهید. پاسخ کوتاه به سؤال
10 دقیقه Reading Writing پس از خواندن یک متن، خلاصه‌ای از متن را یک جمله‌ای بنویسید. خلاصه کنید
20 دقیقه Writing یک مقاله 200 تا 300 کلمه‌ای در مورد یک موضوع خاص بنویسید. مقاله بنویسید

ساختار آزمون PTE برای بخش Speaking دشوارتر از اسپیکینگ آیلتس در نظر گرفته می‌شود. زیرا در ساختار اسپیکینگ آزمون PTE از رکورد کامپیوتری در جایی استفاده می‌شود که خطاها قابل‌رفع نباشد. اضطراب و عصبی بودن ممکن است بر نتیجه نهایی تأثیر بگذارد که این موارد با حضور یک ممتحن در آزمون اسپیکینگ آیلتس صادق نیست.

در بخش اول آزمون پی‌تی‌ای برای پاسخ‌دادن به سؤالات خلاصه کنید و نیز مقاله بنویسید باید جواب‌ها را تایپ کرد، گرچه گزینه‌هایی برای برش، کپی یا چسباندن وجود دارد که در صورت نیاز می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

بخش دوم آزمون پی‌تی‌ای: Reading

در بخش دوم از آزمون پی‌تی‌ای مهارت‌های خواندن متون مورد ارزیابی واقع می‌شود. در مدت‌زمان نیم ساعات باید انواع گوناگونی از سؤالات پاسخ داد که در جدول زیر به طور کامل به معرفی آن می‌پردازیم:

مهارت لازم وظیفه نوع سؤال
Reading پس از خواندن یک متن با 300 کلمه، به یک سؤال چندگزینه‌ای در مورد محتوا یا لحن متن پاسخ دهید. چندگزینه‌ای با یک جواب
Reading پس از خواندن یک متن با نهایت 300 کلمه ، با انتخاب بیش از یک پاسخ، به یک سؤال چندگزینه‌ای در مورد محتوا یا لحن متن پاسخ دهید. چندگزینه‌ای با چند جواب
Reading چندین متن تا 150 کلمه را در صفحه می­بینید که باید آن‌ها را به ترتیب صحیح مرتب کنید. مرتب‌سازی مجدد پاراگراف‌ها
Reading یک متن با 80 کلمه با چند جای خالی روی صفحه ظاهر می‌شود. کلماتی که به شما داده می‌شود را در جای صحیح قرار دهید. جاهای خالی را پر کنید
Reading

Writing

مشابه تمرین قبل با این تفاوت که باید از لیست طولانی کلمات را انتخاب کرد و در متنی 300 کلمه‌ای نوشت. جاهای خالی را پر کنید

بخش سوم آزمون پی‌تی‌ای: Listening

در بخش سوم از آزمون پی‌تی‌ای توانایی شنیداری افراد سنجیده می‌شود. در طول این بخش چندین فایل صوتی و یا تصویری پخش می‌شوند و بر اساس این فایل‌ها سؤالاتی مطرح می‌شود. شما فقط یکبار فرصت شنیدن دارید و پس از آن باید به سؤالات پاسخ دهید البته اجازه یادداشت‌برداری وجود دارد. در جدول زیر انواع سؤالات مربوط به بخش لیسنینگ PTE آورده شده است:

مدت‌زمان مهارت لازم وظیفه نوع سؤال
60-90 ثانیه Listening

Writing

پس از گوش‌دادن به یک فایل از پیش ضبط شده، یک خلاصه 50-70 کلمه‌ای بنویسید. خلاصه کنید.
40-90 ثانیه Listening پس از گوش‌دادن به یک قطعه ضبط شده، با انتخاب بیش از یک پاسخ، به یک سؤال چندگزینه‌ای در مورد محتوا پاسخ دهید. چندگزینه‌ای با چندین پاسخ
30-60 ثانیه Listening

Writing

رونوشت فایل ضبط شده با چندین جای خالی روی صفحه ظاهر می‌شود. پس از گوش‌دادن به ضبط، جای خالی را باید با کلماتی صحیح پرکنید. جاهای خالی را پر کنید
30-90 ثانیه Listening

Reading

پس از گوش‌دادن به یک قطعه ضبط شده، پاراگراف را انتخاب کنید که به بهترین شکل ضبط را خلاصه می‌کند. خلاصه صحیح را مشخص کنید.
30-60 ثانیه Listening پس از گوش‌دادن به یک قطعه ضبط شده، با انتخاب یک پاسخ، به یک سؤال چندگزینه‌ای در مورد محتوا پاسخ دهید. چندگزینه‌ای با یک پاسخ
20-70 ثانیه Listening بر اساس فایل ضبط شده کلمه‌ای که در رونوشت نوشته نشده است را باید انتخاب کنید. کلمه نوشته نشده را مشخص کنید.
15-50 ثانیه Listening

Reading

رونوشت  صدای ضبط شده روی صفحه ظاهر می‌شود. در حین گوش‌دادن به ضبط، کلماتی را در متن متنی که با آنچه گفته شده متفاوت است شناسایی کنید. کلمه نادرست را مشخص کنید.
3-5 ثانیه Listening

Writing

جمله‌ای پخش می‌شود، پس از پایان پخش باید جمله را تایپ کنید. دیکته بنویسید

مدت‌زمان آزمون  PTE Academic

مدت‌زمان آزمون 2 ساعت و 15 دقیقه می باشد. هر سه بخش این آزمون در یک روز و به طور متوالی بدون وقفه انجام می‌شود.

مدت‌زمان هر بخش از آزمون PTE Academic  به شرح زیر است:

 • بخش اول: صحبت‌کردن و نوشتن 54 تا 67 دقیقه
 • بخش دوم: خواندن 29 تا 30 دقیقه
 • بخش سوم: گوش‌دادن 30 تا 43 دقیقه

مزایای شرکت در آزمون PTE Academic

لهجه‌های متنوع: تنها آزمون آکادمیک انگلیسی است که شامل لهجه‌های انگلیسی غیربومی می‌شود این نشان‌دهنده تنوع زبان انگلیسی است که دانشجویان احتمالاً در هر دانشگاهی که در آن زبان انگلیسی استفاده می‌شود، تجربه می‌کنند، و در آن دانشجویان توسط اساتید و دستیاران آموزشی که  زبان مادری‌شان انگلیسی نیست، تدریس می‌شوند.

آزمون جامع با دانش عمومی: شما به دانستن هیچ موضوع علمی و آکادمیکی برای شرکت در آزمون نیاز ندارید؛ زیرا این آزمون زبان انگلیسی را می‌سنجد.

اعلام نتیجه فوری:  پس از آزمون در مدت دو یا حداکثر پنج‌روز نتایج آن اعلام می‌شود.

نتایج واقعی و منصفانه: این آزمون به‌گونه‌ای طراحی شده است که در هر مرکز آزمون منصفانه‌ترین نتیجه را می‌توان کسب کرد در حقیقت یک ارزیابی عینی و بی‌طرفانه دریافت می­کنید.

تعداد آزمون‌های زیاد: این آزمون در 365 روز سال در بیش از 117 کشور دنیا برگزار می شود.

تأکید بر مهارت‌های روزمره: اساس طراحی این آزمون بر اساس مهارت های آکادمیک زبان انگلیسی است. افرادی که موفق به کسب این مدرک با نمره خوب می شوند می توانند به راحتی در کشور های انگلیسی زبان تحصیل و زندگی کنند.

نتایجی عادلانه و قابل‌اعتماد: آزمون پی‌تی‌ای PTE به‌صورت آنلاین و کامپیوتری برگزار می‌شود؛ بنابراین داوطلبان می‌توانند به‌دقت و بی‌طرفانه مورد سنجش قرار گیرند. تمام پاسخ‌های داوطلبان به‌صورت دیجیتالی بررسی و امتیازدهی می‌شود. از اثر انگشت، سؤالات تصادفی و امضا دیجیتالی در این آزمون استفاده می‌شود.

تعداد زیاد مراکز برگزاری آزمون: در بیش از 400 مرکز مختلف این آزمون را برگزار می شود.

ارسال نامحدود نتیجه به دانشگاه‌ها: بدون پرداخت هزینه می‌توانید نمرات خود را به دانشگاه‌های مختلف ارسال کنید.

دریافت ویزا: می‌توانید با مدرک آزمون پی‌تی‌ای PTE درخواست ویزای اقامت و دانشجویی در استرالیا و نیوزیلند بدهید.

دریافت پذیرش دانشگاه: این آزمون مورد تأیید بسیاری از دانشگاه‌های سراسر جهان است

آزمونی کاملاً کامپیوتری: پاسخ‌های شما با هدست و میکروفون ضبط می‌شود. این یک مزیت بزرگ برای دانش‌آموزانی است که مکالمه رودررو با ممتحن برایشان مشکل است.

تکمیل تمام بخش‌ها در یک روز: برخلاف سایر آزمون‌ها، تمام بخش‌های PTE Academic در یک روز تکمیل می‌شوند.

چه کسی می تواند مدرک PTE بگیرید؟

شرایط آزمون PTEجنرال

به افراد غیر بومی که می خواهند تسلط کامل به زبان انگلیسی داشته باشند، توصیه می شود در آزمون عمومی PTE شرکت کنند. معمولاً به افرادی که در حال مهاجرت به یک کشور بومی انگلیسی زبان هستند، پیشنهاد می شود برای  آزمون جنرال PTE آماده شوند.

معیارهایی برای واجد شرایط بودن برای آزمون پی تی ای PTE وجود ندارد. آزمون PTE  جنرال را هر کسی می تواند بدهد زیرا محدودیت سنی یا شرایط خاصی ندارد.

شرایط آزمون PTE آکادمیک

دانشجویانی که می خواهند در دانشگاه ها یا کالج های خارج از کشور اقدام کنند، باید در آزمون آکادمیک PTE شرکت کنند. دروس دانشگاه یا کالج به زبان انگلیسی تدریس می شود. همچنین دامنه سوالات آن تنوع زیادی دارد، به همین دلیل تعامل با افراد با لهجه های مختلف می تواند دلیلی برای سنجش تسلط دانشجویان به زبان انگلیسی باشد. آزمون PTE  آکادمیک توانایی تسلط دانشجویان به انگلیسی را ارزیابی می کند.

داوطلبان این آزمون باید حداقل 18 سال یا بیشتر باشند. اگر سن داوطلب زیر 18 سال باشد، لازم است رضایت نامه از والدین یا سرپرست خود داشته باشد.

شرایط آزمون PTE کودکان و نوجوانان

این نوع آزمون پی تی ای PTE، به طور خاص برای کودکان در گروه سنی 7 تا 12 سال طراحی شده است.

شرایط آزمون PTE

نحوه نمره‌دهی و سنجش آزمون PTE

امتیازدهی آزمون PTE کاملاً توسط  رایانه و هم‌زمان با آزمون است. امتیازدهی خودکار به‌گونه‌ای طراحی شده است که با روشی که یک ممتحن خبره آزمون شما را علامت‌گذاری می‌کند مطابقت داشته باشد.

برای دستیابی به این هدف، از ممتحنین خواسته شده که هزاران نمونه سؤال را نمره دهند و این نتایج را در اختیار الگوریتم هوش مصنوعی قرار داده و بر اساس آن سایر آزمون‌ها بررسی می‌شوند. برای ایجاد یک سیستم امتیازدهی خودکار دقیق، داده‌های زیادی لازم است.

بنابراین، هنگامی که شما در آزمون خود شرکت می‌کنید، پاسخ‌های شما فقط توسط یک ممتحن بررسی نمی‌شود. در عوض، آنها با میلیون‌ها پاسخ گذشته و دانش ترکیبی صدها ممتحن مقایسه می‌شوند تا دقیق‌ترین، عینی‌ترین و ثابت‌ترین امتیاز ممکن را به شما بدهند.

نمرهٔ نهایی داوطلبان به‌صورت عددی است بین 10 تا 90 که بالاترین امتیاز آن 90 و پایین‌ترین امتیاز آن 10 است، بیان می­شود . البته هیچ نمره ی قبولی در آزمون پی­تی­ای آکادمیک وجود ندارد و همه چیز حداقل نمره ی تعریف شده توسط موسسات مورد نظر شما برای مهاجرت بستگی دارد.

 انواع دیگر از آزمون PTE

باوجوداینکه آزمون پی­تی­ای آکادمیک مهم‌ترین نوع آزمون پی­تی­ای است؛ اما تنها نوع آن نیست. در ادامه به معرفی انواع دیگر آن می‌پردازیم:

آزمون PTE Academic Online

آزمون PTE آکادمیک آنلاین نسخه خانگی PTE Academic است و برای مواقعی که نمی‌توانید در یک مرکز آزمون حاضر شوید به کار می­رود. با PTE Academic Online، می‌توانید آزمون خود را در خانه، دفتر کار یا هر جایی که به فضایی آرام و خصوصی دسترسی دارید می‌توانید تکمیل کنید. آزمون PTE Academic Online دقیقاً از محتوای آزمون، امتیاز و قالب آزمون PTE Academic در یک مرکز آزمون استفاده می‌کند. لازم به ذکر است که آزمون PTE Academic Online در حال حاضر برای درخواست ویزا پذیرفته نمی‌شود و فقط در برخی از کشورها در دسترس است. نتایج این آزمون در 48 ساعت به دست شما می‌رسد.  برای شرکت در این آزمون به یک سیستم ویندوز یا مک، یک اینترنت با سرعت خوب و در نهایت یک هدست سیمی همراه با میکروفن نیاز دارید.

آزمون PTE Home

یکی دیگر از انواع آزمون‌های پی­تی­ای آزمون PTE Home  است که برای درخواست گرفتن ویزای خانوادگی و شهروندی در انگلستان و نیز تمدید آن به کار می­رود. مدت‌زمان این آزمون تقریباً نیم ساعت است.

آزمون PTE Home – A1

یک آزمون انگلیسی سطح مبتدی که توسط وزارت کشور انگلستان برای چندین ویزا خانوادگی و کاری پذیرفته می‌شود و فقط مهارت‌های صحبت‌کردن و گوش‌دادن را می‌سنجد و نتیجه آزمون شما به‌صورت “قبول شده” و “رد شده” به  دست شما می‌رسد.

پس از ثبت‌نام و رزرو آزمون در محل‌های مورد تأیید باید حاضر شوید و در مدت‌زمان 20 دقیقه به 32 سؤال مختلف در قالب تکرار جمله، توصیف تصویر و مکالمه پاسخ دهید.

آزمون PTE Home – A2

آزمون PTE Home A2 برای افرادی است که در حال حاضر در انگلستان زندگی می‌کنند و نیاز به تمدید ویزای A1 خود دارند.

پس از حضور در محل آزمون  شما از یک کامپیوتر و هدست برای گوش‌دادن، خواندن و پاسخ به سؤالات استفاده خواهید کرد. تست PTE Home A2 دارای 30-33 سؤال است و حداکثر 25 دقیقه طول می‌کشد. سؤالات به سه شکل تکرار جملات، توصیف عکس و بازگویی داستان است.

آزمون PTE Core

جدیدترین نوع آزمون پی‌تی‌ای، آزمون PTE Core است که برای مهاجرت یا کار در کانادا مورداستفاده قرار می­گیرد. ساختار این نوع آزمون مشابه PTE Academic است و هر چهار مهارت را در زبان انگلیسی ارزیابی می‌کند با این تفاوت که محتوای این آزمون بر مطالب غیرآکادمیک تمرکز دارد. داوطلبانی که در آزمون PTE Core  شرکت کنند، می‌توانند برای اقامت دائم در کانادا اقدام کنند. این آزمون اواخر سال 2023 راه اندازی می‌شود.

کشورهایی که نمرات PTE را قبول می کنند

PTE یک آزمون محبوب مهارت انگلیسی است که در چندین کشور و دانشگاه مورد تایید است. نمره آزمون PTE برای مهاجرت در نظر گرفته می شود و همچنین برای پذیرش دانشگاه نیز قابل قبول است.

لیست کشورهایی که نمرات آزمون PTE را برای مهاجرت و پذیرش قبول می کنند.

 • آرژانتین
 • یونان
 • هلند
 • اتریش
 • مجارستان
 • نیوزیلند
 • استرالیا
 • اندونزی
 • نیجریه
 • بلژیک
 • ایرلند
 • پاکستان
 • ایران
 • عراق
 • نروژ
 • برزیل
 • عمان
 • بلغارستان
 • کانادا
 • فیلیپین
 • چین
 • ایتالیا
 • لهستان
 • قبرس
 • ژاپن
 • روسیه
 • جمهوری چک
 • اردن
 • سنگاپور
 • دانمارک
 • کره جنوبی
 • اسلونی
 • مصر
 • لاتویا
 • فنلاند
 • اسپانیا
 • مالزی
 • آمریکا
 • امارات متحده عربی
 • تایوان
 • تایلند
 • سوئد
 • سوئیس
 • ترکیه
 • آلمان
 • مالتا

تاریخ آزمون پی تی ای PTE

آزمون پی تی ای PTE در تمام سال برگزار می شود. بنابراین، به محض آمادگی برای آزمون، می توانید ثبت نام کنید. داوطلبان می توانند با مراجعه به وب سایت رسمی آزمون در تاریخ مورد نظر خود ثبت نام کنند. افراد باید کاملاً آماده آزمون باشند. همانطور که گفته شد، تاریخ امتحان PTE می تواند به محض آماده شدن داوطلب برای شرکت در آن برنامه ریزی شود،.چرا که تعداد دفعات برگزاری آن در طول سال بسیار زیاد است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط ثبت نام می توانید به وب سایت PTE مراجعه کنید.

مدت اعتبار نمره PTE

مدت اعتبار نمره PTE جنرال

برای نمره PTE جنرال مدت انقضا یا اعتباری وجود ندارد، یعنی نمره آن برای تمام عمر معتبر است.

مدت اعتبار نمره PTE آکادمیک

نمره آکادمیک PTE به مدت 2 سال معتبر است. نمرات آزمون به مدت 2 سال به طور خودکار از وب سایت قابل استعلام است. در استرالیا، نمره PTE آکادمیک برای 3 سال معتبر است که دانشجو یا مهاجر فرصت درخواست اقامت دائم (PR) را داشته باشد.

اعتبار نمره PTE کودکان و نوجوانان

هیچ مدتی برای اعتبار این آزمون در نظرگرفته نشده است.

چند بار می توان در آزمون PTE شرکت کرد؟

دفعات مجاز شرکت در آزمون  PTE جنرال

تا زمانی که فردی حداقل سطح مهارت C1  (پیشرفته) را کسب نکرده باشد، توصیه می شود برای آزمون های PTE جنرال آماده شود. تعداد دفعات شرکت در آزمون های PTE نامحدود است.

دفعات مجاز شرکت در آزمون  PTE آکادمیک

اگر از نتایج آزمون خود ناراضی بودید، هر تعداد که بخواهید می توانید در آزمون آکادمیک PTE شرکت کنید. بعد از 5 روز از اعلام نتیجه می توانید در آزمون آکادمیک PTE ثبت نام کنید.

دفعات مجاز شرکت در آزمون  PTE آکادمیک

کودکانی که می خواهند میزان پیشرفت خود را بررسی کنند، می توانند چندین بار برای آزمون حاضر شوند. با این حال، حضور مجدد در آزمون PTE کودکان و نوجوانان یک بار در طول عمر کافیست.

هزینه آزمون PTE 2021

هزینه آزمون pte

هزینه آزمون PTE آکادمیک

هزینه آزمون PTE  آکادمیک برای یک بار آزمون 160 دلار است. افرادی که نتوانند هزینه آزمون را به موقع پرداخت کنند، باید مبلغ 200 دلار را به عنوان هزینه دیرکرد پرداخت کنند. 50 درصد هزینه کل در شرایطی که داوطلب از نظر جسمی برای انجام امتحان ناتوان باشد، برگردانده می شود. البته باید مدرک وضعیت پزشکی خود را ارسال کنند.

زمانبندی آزمون PTE

برنامه آزمون جنرال PTE

آزمون پی تی ای PTE سالانه حدود پنج بار برگزار می شود. نوامبر، دسامبر، فوریه، می و ژوئن برخی از ماه های اصلی است که آزمون جنرال PTE برگزار می شود. برای ثبت نام در آزمون PTE جنرال باید با بخش پشتیبانی Pearson Education Ltd.  در ارتباط باشید. در حالت ایده آل، فرد باید زمانی که آمادگی کافی برای ارزیابی سطح تسلط به زبان انگلیسی داشته باشد در آزمون حاضر شود.

برنامه آزمون آکادمیک PTE

آزمون آکادمیک PTE در طول سال و طی بیش از 360 روز در سال در بیش از 50 کشور در سراسر جهان برگزار می شود. داوطلبان می توانند با پر کردن فرم آنلاین ثبت نام، صندلی های خود را برای تاریخ آزمون PTE رزرو کنند. دانشجویان باید حداقل یک سال قبل از ارسال درخواست دانشگاه، در این آزمون شرکت کنند. اطمینان حاصل کنید که دانشگاه هایی که می خواهید اقدام کنید نتایج آزمون پی تی ای PTE آکادمیک را قبول می کنند. تاریخ مورد نظر خود را می توانید به راحتی با مراجعه به وب سایت آزمون رزرو کنند.

ثبت نام آزمون پی تی ای PTE

آزمون پی‌تی‌ای PTE در تمام سال برگزار می‌شود؛ بنابراین، به‌محض آمادگی برای آزمون، می‌توانید ثبت‌نام کنید. داوطلبان می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت رسمی آزمون در تاریخ موردنظر خود ثبت‌نام کنند. افراد باید کاملاً آماده آزمون باشند. همان‌طور که گفته شد، تاریخ امتحان PTE می‌تواند به‌محض آماده‌شدن داوطلب برای شرکت در آن برنامه‌ریزی شود، چرا که تعداد دفعات برگزاری آن در طول سال بسیار زیاد است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط ثبت‌نام می‌توانید به وب‌سایت PTE مراجعه کنید.

روند ثبت‌نام PTE آکادمیک

ثبت‌نام آزمون پی‌تی‌ای PTE آکادمیک، فقط از طریق پورتال آنلاین PTE انجام می‌شود که به شما این امکان را می‌دهد تا درخواست خود را ثبت کنید و همچنین هزینه آزمون را بپردازید. روند ثبت‌نام برای آزمون پی‌تی‌ای PTE آکادمیک به شرح زیر است:

 1. برای رزرو آزمون و پرداخت هزینه آن به وب‌سایت PTE آکادمیک مراجعه کنید.
 2. یک حساب Pearson باز کنید. اطلاعات موردنیاز را وارد کنید.
 3. با اطلاعات حساب Pearson خود که طی 48 ساعت به ایمیل دلخواه شما ارسال شده است، وارد سیستم شوید.
 4. ثبت‌نام آزمون خود را با انتخاب مکان موردنظر خود برای شرکت در آزمون و همچنین با پرداخت هزینه‌های PTE آکادمیک نهایی کنید.
 5. یک ایمیل تأیید با تمام جزئیات آزمون آکادمیک PTE به آدرس ایمیل شما ارسال می‌شود.

آزمون PTE  در ایران

آزمون پی تی ای PTE در ایران برگزار نمی شود. می توانید در سایت رسمی این آزمون کشور هایی که این آزمون را برگزار می کنند را پیدا کنید. در ادامه نزدیک ترین مراکز آزمون به ایران را معرفی می کنیم.

 • امارات با هزینه ثبت نام 980 درهم
 • ترکیه با هزینه ثبت نام 535 لیر
 • آذربایجان با هزینه ثبت نام 170 دلار
 • عراق با هزینه ثبت نام 210 دلار
 • عمان با هزینه ثبت نام 222 دلار

هر بخش از آزمون PTE شامل چه نوع سوالاتی دارد؟

مهارت های آزمون PTE جنرال

آزمون پی تی ای PTE جنرال در دو دسته گفتاری و نوشتاری انجام می شود.

آزمون نوشتاری به گوش دادن، درک مطلب و نوشتن تقسیم می شود.

نمرات آزمون پی تی ای PTE جنرال براساس 6 سطح ارزیابی محاسبه می شود: A1 ، A2 ، B1 ، B2 ، C1 و C2 براساس سیستم امتیاز دهی CEFR  (چارچوب مرجع مشترک اروپا) است.

داوطلبان برای درخواست پذیرش در دانشگاه ها یا وزارتخانه های خارج از کشور باید مدرک سطح C1 یا C2 را کسب کنند. با این حال، همه دانشگاه ها PTE جنرال را برای ورود قبول نمی کنند زیرا دامنه این آزمون فقط به ارتباطات زندگی واقعی محدود می شود. همچنین، PTE جنرال برای درخواست ویزا پذیرفته نمی شود.

تعداد کمی از دانشگاه ها و وزارتخانه های کشورهای ذکر شده نمره عمومی PTE را برای ورود قبول می کنند. از میان این کشورها می توان به آرژانتین، مکزیک، اسپانیا، سوئیس، کلمبیا، جمهوری چک، اکوادور، انگلیس، استونی، اوکراین، یونان، ویتنام، ایتالیا، لتونی، لیتوانی و لهستان اشاره کرد.

مهارت های آزمون PTE آکادمیک

امتحان آکادمیک PTE به 3 بخش صحبت کردن و نوشتن، خواندن و گوش دادن تقسیم می شود.

Academic Training Reading
بخش آزمون PTEمدت زمان
صحبت کردن و نوشتن77 تا 93 دقیقه
خواندن32 تا 41 دقیقه
گوش دادن45 تا 57 دقیقه

PTE آکادمیک:  صحبت کردن و نوشتن (بخش 1)

مدت زمان: 77 تا 93 دقیقه

 • مقدمه شخصی: حدود 25 ثانیه به شما فرصت داده می شود تا سریع یک سوال را بخوانید و یک پاسخ برای آن آماده کنید. 30 ثانیه بیشتر به شما فرصت داده می شود تا پاسخ شما ضبط شود. فقط یک بار می توانید پاسخ خود را ضبط کنید. با این وجود امتیازی برای این مورد ذکر نشده است، بلکه امتحان گیرنده، پاسخ شما را بررسی می کند و در زمان ارسال درخواست به دانشگاه گزارشی را به موسسه مورد نظر شما ارسال می کند.
 • خواندن: شما جمله نوشته شده روی صفحه را باید با صدای بلند بخوانید و جمله را به عنوان پاسخ خود در مدت 35 ثانیه ضبط کنید.
 • تکرار جمله: شما جمله ای را می شنوید. برای تکمیل پاسخ باید جمله ای که به شما داده شده است را تکرار کنید.
 • توصیف تصویر: یک تصویر گرافیکی روی صفحه شما قرار داده می شود. چند ثانیه فرصت خواهید داشت تا تصویر را درک کنید و پس از آن پاسخ خود را با توصیف تصویر در عرض 40 ثانیه ثبت کنید.
 • قطعه شنیده شده را تکرار کنید: امتحان گیرنده بخشی از مصاحبه را پخش می کند. یک تصویر نیز ممکن است بخشی از سوال باشد. شما باید در عرض 1 دقیقه پاسخ خود را تفسیر ، درک و ضبط کنید.
 • پاسخ به سوالات کوتاه: شما باید یک سوال ضبط شده را بشنوید و پاسخ خود را در یک یا چند کلمه بیشتر بنویسید.
 • نوشتن خلاصه متن: متن را بخوانید، خلاصه ای از متن را بیشتر از یک جمله بنویسید. انتظار می رود این کار ظرف 10 دقیقه به پایان برسانید. گزینه Cut، Copy and Paste در دسترس است بنابراین کلماتی را که می خواهید در جمله خود استفاده کنید انتخاب کرده و پاسخ خود را به سرعت می توانید فرموله کنید.
 • مقاله: یک پاراگراف مختصر به عنوان مرجع به شما داده می شود. پاراگراف یا پاراگراف ها را بخوانید، آن را درک کنید و مقاله ای 200 تا 300 کلمه ای بسازید. شما امکان Cut ، Copy ، Paste دارید.

PTE آکادمیک: خواندن (بخش 2)

مدت زمان: 32 تا 41 دقیقه

 • سوالات چند گزینه ای، تک پاسخ: متن را می خوانید و با انتخاب یکی از چهار گزینه داده شده به سوال پاسخ می دهید.
 • سوالات چند گزینه ای، چند پاسخ: متن را می خوانید و با انتخاب دو جواب ممکن به سوال پاسخ می دهید.
 • مرتب سازی مجدد پاراگراف ها: پاراگراف را بخوانید و ساختار جملات را دوباره تعریف کنید یا مرتب کنید.
 • جاهای خالی را پر کنید: پاراگراف را بخوانید و با قرار دادن گزینه صحیح در جاهای خالی ارائه شده، به سوال پاسخ دهید.
 • پرکردن جاهای خالی: پاراگراف را بخوانید و جواب درست را برای جاهای خالی انتخاب کنید.

PTE آکادمیک :  گوش دادن (قسمت بخش 3)

مدت زمان: 45 تا 57 دقیقه

 • متن خوانده شده را خلاصه کنید: به بخشی از مصاحبه یا یک کلیپ ضبط شده گوش می دهید. پاسخ خود را با جمع بندی مفهوم صدای ضبط شده یادداشت می کنید.
 • سوالات چند گزینه ای ، چند پاسخ: به صدا گوش دهید. دو پاسخ مناسب برای سوال انتخاب کنید.
 • جای خالی را پر کنید: به صدا گوش دهید. جاهای خالی را با پاسخ خود پر کنید.
 • مشخص کردن جمله خلاصه مرتبط با صدا: به صدا گوش می دهید. جمله ای را انتخاب می کنید که بیشترین ارتباط با آن را داشته باشد.
 • سوالات چند گزینه ای، تک پاسخی: به صدا گوش می دهید. از میان چهار گزینه یکی را به عنوان پاسخ خود انتخاب می کنید.
 • کلمه جا افتاده را انتخاب کنید: به کل صدا گوش دهید. کلمه جامانده را شناسایی کرده و از میان گزینه های ارائه شده پاسخ صحیح را انتخاب می کنید.
 • لغات نادرست را مشخص کنید: به صدا گوش دهید. پاراگراف یا قسمتی را می خوانید و کلمات اشتباه یا کلمات نادرست را شناسایی کرده و کلمات صحیح یا کلمات درست را جایگزین آنها می کنید.
 • نوشتن: به صدا گوش دهید. پاسخ خود را با تعیین مفهوم صدا بنویسید.

نیاز به مشاوره دارید؟

کارشناسان ما در موسسه تخصصی زبان کوییک آماده کمک به شما هستند.

تماس با ما

آمادگی آزمون PTE

آمادگی برای آزمون PTE جنرال

روزنامه ها، مقالات ، وبلاگ ها را بخوانید و فیلم های انگلیسی را با زیرنویس تماشا کنید تا مهارت انگلیسی زبان خود را بهبود ببخشید و خود را برای امتحان عمومی PTE آماده کنید.

آمادگی برای آزمون PTE آکادمیک

برای آزمون PTEآکادمیک می تواند از طریق دسترسی به نمونه های آزمایشی یا تست های آزمایشی بصورت آنلاین آمادگی لازم را کسب کنید. منابع آمادگی آزمون آکادمیک PTE شامل کتاب ها، دوره ها و آزمون های عملی آنلاین است. با مراجعه به وب سایت رسمی آزمون PTE می توان به آزمون های عملی PTE  آکادمیک دسترسی پیدا کرد.

با این حال، برای آزمون های آزمایشی رایگان PTE  آکادمیک می توانید منابع آنلاین را پیدا کنید یا کتابهایی را بخرید که به شما در تمرین آزمون آکادمیک PTE کمک می کنند.

علاوه بر این می توانید در کلاس های آمادگی آزمون PTE در موسسه کوییک شرکت کنید تا از کسب نمره بالا در این آزمون اطمینان کسب کنید.

محاسبه امتیاز PTE

محاسبه امتیاز کلی PTE

آزمون پی تی ای PTE 6 سطح دارد که برای تعیین سطح یا مهارت آزمون دهنده طبقه بندی شده است. CEFR  (چارچوب مشترک اروپایی برای مرجع) تسلط آزمون دهنده را با توجه به سطوح ذکر شده زیر براساس چهار مهارت خواندن ، نوشتن ، صحبت کردن و گوش دادن تعیین می کند.

 • A1 – مبتدی
 • A2 – ابتدایی
 • B1 – متوسط
 • B2 – متوسط ​​- متوسط
 • C1 – پیشرفته
 • C2- ماهر

محاسبه نمره آزمون PTE آکادمیک

نمرات PTE آکادمیک با مقیاس جهانی انگلیسی اندازه گیری می شود. به عبارت دیگر مهارت شما در زبان انگلیسی را با طبقه بندی در خواندن ، گوش دادن ، نوشتن و صحبت کردن اندازه گیری می کند. این مقیاس از 10 تا 90 امتیاز است.

میزان اعتبار نتایج PTE

نتایج آزمون PTE آکادمیک در وب سایت PearsonVUE به شما اطلاع رسانی می شود. شرکت کنندگان می توانند تا 2 سال به نتایج آکادمیک PTE دسترسی پیدا کنند. دستیابی به نتیجه PTE آسان و سریع است.

جمع بندی

آزمون پی‌ تی‌ ای PTE یا Pearson Test of English برای ارزیابی میزان تسلط فرد به زبان انگلیسی طراحی شده است. این آزمون همانند آزمون آیلتس و آزمون تافل دارای اعتبار جهانی است. امروزه این آزمون در میان افرادی که می خواهند در کشورهای انگلیسی زبان تحصیل، کار و زندگی کنند بسیار پرطرفدار است. در این مقاله اطلاعات کامل و جامعی از نحوه نمره دهی، مراحل ثبت نام و مهارت های مورد نیز آزمون آورده شد.

اگر قصد شرکت در این آزمون را دارید باید قبل از آن خود را آماده کنید. ما در موسسه کوییک با داشتن سال ها تجربه در برگزاری کلاس های آمادگی آزمون پی تی ای PTE در این مسیر در کنار شما خواهیم بود. ما با بهره گیری از بهترین منابع و اساتید می توانیم شما را به هدفتان برسانیم. پس همین حالا با شماره موسسه تماس بگیرید و یا فرم مشاوره را پر کنید. مشاوران ما به سرعت با شما تماس می گیرند تا اطلاعات تکمیلی را در اختیار شما بگذراند.

سوالات متدوال

چگونه می توان برای آزمون PTE اقدام کرد؟

اقدام برای آزمون PTE ساده و سریع است. پس از آماده شدن برای آزمون PTE ، باید درخواست بدهید یا در وب سایت رسمی آنها برای آزمون ثبت نام کنید.

روش رزرو آزمون PTE چگونه است؟

وارد سیستم شوید یا در وب سایت رسمی PTE ثبت نام کنید، روی آزمون PTE کلیک کنید و زمان آزمون خود را انتخاب کنید تا صندلی خود را برای حضور در آزمون PTE رزرو کنید.

برای رزرو تاریخ آزمون PTE ، چه گزینه های پرداختی پذیرفته می شوند؟

پس از تعیین تاریخ امتحان، می توانید هزینه امتحان خود را آنلاین پرداخت کنید. تاریخ امتحان PTE را می توان از طریق کارت های دبیت، کارت های اعتباری و کوپن های تبلیغاتی (در صورت وجود) واریز کنید.

اگر از نمره امتحان PTE خود راضی نباشم چطور؟

آزمون PTE انعطاف پذیر است شما می توانید با توجه به تصمیم خود زمان آزمون خود را تغییر دهید یا لغو کنید. آزمون PTE باید در کمتر از 14 روز از تاریخ آزمون لغو یا تاریخش تغییر کند. مبلغ آزمون پی‌تی‌ای PTE در صورت برآورده شدن شرایطی که در وب سایت اعلام شده قابل برگشت است.

مطالب مرتبط

آزمون آیلتس

آزمون آیلتس

آزمون دولینگو

آزمون دولینگو

آزمون تافل

آزمون تافل

آزمون CAEL

آزمون CAEL

آزمون GRE

آزمون GRE

آزمون تافل آنلاین Home Edition

آزمون تافل آنلاین

آزمون TOEIC

آزمون TOEIC

این نوشته چقدر مفید بود؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 22 میانگین: 4]

12 نظر یا سوال
Inline Feedbacks
View all comments
Melika

Great

بهزاد

سلام بار اول كه ازمون پي تي اي رو داديم،ميتونيم بازم فرداش امتحان بديم يا چند روز بايد بگذره كه دوباره امتحان بديم؟ممنون ميشم راهنمايي كنيم

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  بهزاد

سلام بعد از کسب نتیجه اولین آزمون شما می تونید برای ثبت نام آزمون مجدد اقدام کنید.

محمود
پاسخ به  بهزاد

تا 5 روز بعد از آزمون امکان رزرو مجدد ندارید. دقت کنید. منم رفته بودم ترکیه تا در سه روز 2 تا امتحان بدم اما نشد.

لي لي

آزمون ماك پى تى اى قابل استعلام هست؟

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  لي لي

به طور کلی هیچ یک از آزمون های ماک قابلیت استعلام ندارند
هدف از آزمون های ماک افزایش توانمندی شما برای آزمون اصلی می باشد.

افسانه

براي نمره پنجاه چقدر بايد زمان بزارم

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  افسانه

سلام
این قضیه کاملا به سطح اولیه شما بستگی داره و نمیشه زمان خاصی اعلام کرد
شما باید تعیین سطح بدید تا بشه جواب دقیق تری به سوال شما داد.

آیدین سلطانی

با سلام اینجانب سلطانی هستم برا برج2-3 سال بعد pte 30 لازم دارم

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر

با مشاورین ما تماس بگیرید.

ایدا

سلام وقت به خیر شما دوره pte برگزار میکنید.در سطح intermediate برای کسب نمره 79چقدر زمان لازمه؟

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  ایدا

بله در خدمت شما هستیم.

مشاوره رایگان
برای دریافت نوبت تعیین سطح و مشاوره رایگان توسط متخصصین آموزش زبان در موسسه کوییک کافیست فرم مربوطه را پر کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت برای هماهنگی بیشتر با شما تماس می‌گیرند.
 
موسسه تخصصی زبان کوییک - آموزش تضمینی زبان از مبتدی تا پیشرفته