آزمون GRE

آزمون GRE
و جزییات آن

بسیاری از دانشجویانی که قصد شرکت در آزمون GRE را دارند، به درستی با این آزمون آشنا نیستند و نمی‌دانند چگونه باید آمادگی لازم را برای شرکت در این آزمون را به دست آورند. ما در موسسه تخصصی زبان کوییک تلاش کرده‌ایم همه آنچه را که باید در مورد آزمون جی آر ای بدانید به تفصیل توضیح دهیم.

آزمون GRE مناسب چه کسانی است ؟

آزمون جی آر آی Graduate Record Examination) GRE) یک امتحان رقابتی در سطح بین المللی برای دانشجویانی است که مایل به اخذ مدرک تخصصی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه‌های مشهور سراسر جهان به ویژه در آمریکای شمالی (ایالات متحده و کانادا)، اروپا ، انگلیس ، سنگاپور ، و منطقه ANZ می‌باشند.

آزمون GRE

این افراد باید قادر باشند به طور منطقی فکر کنند، استدلال‌های مختلف را تحلیل و اشکال‌یابی کنند، به طوری که برای یک موضوع علمی متنی انتقادی بنویسند. بنابراین آزمون GRE این توانایی‌ها را قبل از ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی (Graduate School) و مدارس کسب و کار (Business School) مورد سنجش قرار می‌دهد.در این آزمون باید استراتژی‌های مناسب برای فهم کامل و پاسخگویی به هر سوال را به خوبی یاد بگیرید.
افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های حقوق و پزشکی را دارند، نیازی به این آزمون ندارند، به غیر از تعداد محدودی دانشکده‌های حقوق در کشور آمریکا که برای پذیرش در آن‌ها به نمره آزمون GRE نیاز خواهید داشت. اسامی این دانشگاه‌ها در زیر آمده است.

American University Washington College of Law

 Boston University School of Law

Brooklyn Law School

Chicago-Kent College of Law

Columbia Law School

 Harvard Law School

Florida International University College of Law

Cornell Law School

John Marshall Law School

New York University School of Law

مرکز برگزاری آزمون جی آر ای (GRE) کدام موسسه است ؟

آزمون GRE توسط (Educational Testing Services (ETS ، یک موسسه مستقر در نیوجرسی آمریکا، برگزار می‌شود.

انواع مختلف آزمون جی آر ای (GRE)

به طور کلی دو نوع آزمون جی آری (GRE) وجود دارد:

 • آزمون جی آر ای جنرال (GRE General Test)
 • آزمون جی آر ای سابجکت (GRE Subject Test)

 آزمون GRE General

در این قسمت تمامی نکات مربوط به آزمون جنرال جی آر ای را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

آزمون جی آر ای جنرال (GRE General Test) چه مهارت‌هایی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد؟

کل فرآیند این آزمون، از زمان تایید هویت تا نظرسنجی و انتخاب دانشگاه‌ها برای گزارش نمره، ۴ ساعت به طول می‌انجامد.همانطور که گفنه شد این آزمون ۳ بخش سوال دارد. اولین بخش سؤالات Analytical Writing Assessment هستند و پس از آن سوالات Verbal Reasoning و Quantitative Reasoning می‌باشند. آزمون GRE General مهارت‌های زیر را در داوطلبان مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

آزمون GRE

 مهارت‌های تحلیل زبان (Verbal Reasoning)

GRE Verbal به عنوان بخش زبان انگلیسی شناخته شده‌است و توانایی‌های تحلیل زبانی فرد را مورد سنجش قرار می‌دهد. +از دو بخش تشکیل شده است که هر کدام دارای ۲۰ سوال می‌باشند. هرچه تعداد سوالات درست در بخش اول بیشتر باشد، سوالات بخش دوم سخت‌تر خواهد بود و نمره‌ی بالاتری را کسب خواهید کرد.زمان پاسخگویی به هر بخش ۳۰ دقیقه است.

انواع سوالات مهارت‌های تحلیل زبان (Verbal Reasoning)
 •  سوالات جای‌خالی با عنوان‌های Text Completion با (۶ سوال)  ،  Sentence Equivalence با (۴ سوال)
 •  بخش درک مطلب یا Reading Comprehension با (۱۰سوال)
نحوه نمره‌دهی دربخش مهارت‌های تحلیل زبان (Verbal Reasoning)

حداقل نمره در این بخش ۱۳۰ و حداکثر ۱۸۰ می‌باشد. یک نمره اضافه یا ارفاق هم در نظر گرفته می‌شود.نمره‌ای که به صورت درصدی بیان می‌شود از اهمیت بیشتری نسبت به نمره واقعی برخوردار است، چرا که برای دانشگاه‌ها نمره شما درمقایسه با نمره دیگر شرکت کنندگان مهم است. در واقع نمره ۹۰ درصد در این بخش نشان می‌دهد شما نمره‌ای کسب کرده‌اید که بالاتر از ۹۰ درصد شرکت‌کنندگان در آزمون است و جزو ۱۰ درصد اول قرار دارید. نمره میانگین در این بخش ۱۵۱ می‌باشد.
براساس چند سال گذشته، میانگین نمرات بخش Verbal شرح زیر است:

Academic Training Reading
نمره GRE Verbalدرصد
16210 درصد اول آزمون‌دهندگان
15725 درصد اول آزمون‌دهندگان
15150 درصد اول آزمون‌دهندگان
150زیر 50 درصد اول آزمون‌دهندگان
 • مهارت‌های تحلیل ریاضی (Quantitative Reasoning)

GRE Quantitative پنجاه درصد امتحان GRE را تشکیل می‌دهد و به گونه ای طراحی شده‌است که درک شما را نسبت به مفاهیم و فرمول‌های اصلی ریاضی و همچنین توانایی شما در استدلال تحلیلی با استفاده از ابزارهای کمی را ارزیابی می‌کند.
بیشتر مفاهیمی که برای پاسخگویی در این بخش نیاز دارید در مدرسه به شما آموزش داده شده است و چندان دشوار نیستند.گرچه کسب نمره بالا در آزمون GRE به خودی خود می‌تواند شانس شما را در پذیرش دانشگاه مدنظرتان بالا ببرد، اما نمره بالا در بخشQuantitative نشان‌دهنده توانایی بالای شما در مهارت‌های مورد نیاز در مقطع تحصیلات تکمیلی است، بنابراین به عنوان یک فاکتور بسیار مهم در نظر گرفته می‌شود.
GRE Quantitative از دو بخش تشکیل شده است، هر بخش ۲۰ سوال دارد و برای هر کدام ۳۵ دقیقه زمان پاسخگویی خواهیدداشت.
سرفصل‌های مورد ارزیابی در این بخش عبارتند از: جبر، هندسه، آنالیز داده¬ها، تفسیر داده‌ها و مقایسه کمی.

انواع سوالات مهارت‌های تحلیل ریاضی (Quantitative Reasoning)
 • مقایسه کمی یا Quantitative Comparison که دارای ۸ سوال می‌باشد.
 • سوالات حل مسئله (۹ سوال)
 • تفسیر داده‌ها

جواب این سوالات ممکن است به صورت وارد کردن عدد، چند گزینه‌ای یا چند جوابی باشد.جدول زیر نشان دهنده سهم هر یک از سرفصل‌های این آزمون در سوالات مطرح شده است.

Academic Training Reading
درصد از کل سوالاتسرفصل
30٪ (Arithmetic)محاسبات
30٪(Algebra) جبر
20٪ (Geometry)هندسه
20٪ (Data Analysis)آنالیز داده­‌ها
15٪ (Data Interpretation)تفسیر داده‌­ها
40٪ (Quantitative Comparison)مقایسه کمی

نیاز به مشاوره دارید؟

کارشناسان ما در موسسه تخصصی زبان کوییک آماده کمک به شما هستند.

تماس با ما
نحوه نمره‌دهی درمهارت‌های تحلیل ریاضی (Quantitative Reasoning)

نمرات این بخش از ۱۳۰ تا ۱۷۰ همراه با یک نمره ارفاق گزارش می‌شود.براساس عملکرد شما یک نمره خام و یک نمره به درصد اعلام می‌شود. به عنوان مثال نمره ۹۲ درصد به این معناست که عملکرد شما در این آزمون بهتر از ۹۲ درصد شرکت‌کنندگان است، که یک دستاورد چشمگیر نیز به حساب می‌آید. به طور کلی آزمون GRE نمره‌دهی معینی برای همه سوالات ندارد و به این صورت نیست که هر سوال یک نمره داشته باشد، بلکه هرچه سوال دشوارتر شود، نمره بیشتری به آن اختصاص داده‌ می‌شود. سختی سوالات هم به عملکرد شما در مجموعه اول سوالات بستگی دارد و نمره‌ی نهایی که دریافت می‍‌کنید براساس میزان سختی آن آزمون و همچنین میزان سختی سوالات بخش‌های مربوط به شماست.
بسیاری از دانشگاه‌های برتر جهان مانند استفورد و MIT به دانشجویانی که در این بخش نمره ۸۵ درصد یا بالای ۱۶۰ را دریافت می‌کنند، پذیرش می‌دهند. هرچند که این محدوده در دانشگاه‌ها و موسسات مختلف متفاوت است.

 •  مهارت‌های تحلیل نوشتاری (Analytical Writing)

بخش (AWA: GRE Analytical Writing) با عنوان بخش رایتینگ نیز شناخته می‌شود، توانایی شما در مهارت‌های زیر را مورد ارزیابی قرار می‌دهد:

 •  بیان ایده‌های پیچیده به‌طور واضح و موثر
 • بیان نظرات خود، ارزیابی ادعاها و شواهد آن‌ها
 • ایجاد بحث متمرکز و منسجم
 • تفکر انتقادی
 • توسعه ایده با ساختار و استدلال‌های منطقی
انواع سوالات مهارت‌های تحلیل نوشتاری (Analytical Writing)

این بخش همیشه اولین بخشی است که در آزمون مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.شامل دو تسک است که برای هر کدام ۳۰ دقیقه زمان دارید تا مقاله‌تان را بنویسید. تسک اول تجزیه و تحلیل موضوع و تسک دوم تحلیل یک استدلال است.
تسک اول نظری در مورد یک موضوع عمومی را بیان می‌کند و در ادامه دستورالعمل‌های خاصی درباره نحوه پاسخ به آن مسئله ارائه می‌شود. باید موضوع داده شده را ارزیابی کنید، به جزئیات آن توجه کنید، استدلالی را با دلایلی برای حمایت از موضع خودبیان کنید.
تسک دوم همانطور که از نام آن پیداست، یک استدلال ارائه می‌دهد و از شما می‌خواهد به جای بیان توافق یا مخالفتتان پیرامون این موضوع، تفکر منطقی آن را بررسی کنید.

ETS هر دو تسک را مکمل یکدیگر می‌داند، در حالی که تسک اول از شما می‌خواهد برای حمایت از دیدگاه خود موضع‌گیری کنیدو دلایل‌تان را ارائه دهید، و تسک دوم از شما می‌خواهد با بررسی ادعاها و ارزیابی شواهد و دلایل مطرح شده، ادعای شخص دیگری را مورد ارزیابی قرار دهید.

نحوه نمره‌دهی مهارت‌های تحلیل نوشتاری (Analytical Writing)

هر کدام از دو تسک توسط دو مصحح مختلف خوانده‌ می‌شود و سپس براساس پارامترهای معینی یک نمره برای هر دو تسک صادر می‌کنند. در واقع نمره نهایی، میانگین نمره هر دوتسک شما است. رنج این نمره بین ۰ تا ۶ همرا با ۵/۰ نمره ارفاق می‌باشد.
نمره ۰/۶ نمایانگر مقاله انتقادی کاملاً منسجم و کاملاً مفصل از استدلال مطرح شده است که به طرز ماهرانه‌ای از گرامر و اصطلاحات انگلیسی در آن استفاده شده است. در حالی که نمره ۰/۰ نشان دهنده مقاله‌ای است که شرکت کننده موضوع مطرح شده را درست درک نکرده و آن را اشتباه تحلیل کرده است، به یک زبان غیر از انگلیسی نوشته شده است یا به سادگی موضوع داده شده را بدون بحث و انتقاد کپی کرده است.

یادآوری این نکته حائز اهمیت است که نمره GRE شما بر اساس دو بخش Verbal و Quantitative اعلام می‌شود که هر کدام نمره‌ای از ۱۷۰ دارند و در مجموع ۳۴۰ می‌شوند. و بخش AWA به طور جداگانه نمره می‌گیرد.بهترین راه برای به دست آوردن نمره ایده آل بررسی نمره GRE مورد نیاز دانشگاه مورد نظر و میانگین نمره GRE دانشجویانی است که در آن دانشگاه پذیرش گرفته اند. این به شما کمک خواهد تا بدانید چه نمره‌ای را باید کسب کنید تا موفق به کسب پذیرش در آن دانشگاه شوید.

آزمون GRE

نحوه ثبت نام در آزمون GRE General

اگر تصمیم به شرکت در آزمون را دارید، باید درمورد نحوه ثبت نام آزمون GRE Subject اطلاعات کافی داشته باشید. در ادامه مراحل ثبت نام را قدم به قدم بررسی می‌کنیم.

قدم اول:

قدم اول ایجاد حساب کاربری شخصی یا My GRE Acount  است. از این حساب کاربری برای ثبت نام آزمون، دیدن نمرات و ارسال نمرات به دانشگاه‌های مورد نظرتان می‌توانید استفاده کنید.
ایجاد حساب کاربری فرآیند کوتاهی است و عمدتا لازم است تا اطلاعات پایه‌ای مانند، نام، آدرس منزل و تاریخ تولدتان را وارد کنید.توجه داشته باشید که نام و تاریخ تولد خود را با دقت وارد کنید، چراکه هر دو این‌ها باید دقیقاً با شناسه یا ID که در روز امتحان به شما داده می‌شود، مطابقت داشته باشند. به علاوه نمی‌توانید بعد از تکمیل ثبت نام آن‌ها را تغییر دهید.

قدم دوم:

مرحله بعد انتخاب کشور، استان و شهری است که می‌خواهید در آنجا آزمون بدهید. بعد از این انتخاب، لیستی از مراکز برگزار کننده آزمون و آدرس آن‌ها نشان داده می‌شود. و برای انتخاب مرکز موردنظرتان باید بر روی گزینه“Continue to Seat Selection” کلیک کنید.
سپس اطلاعات مربوط به شرایط آزمون برای شما فرستاده می‌شود، مانند؛ زمان ورود به حوزه برگزاری آزمون و وسایلی که نیاز است با خود به همراه داشته باشید ( شما می توانید بعدا برگردید و این اطلاعات را دوباره مرور کنید).
همچنین یک یادداشت مهم با رنگ قرمز وجود دارد که به شما می‌گوید پس از انتخاب تاریخ و مرکز آزمون، ۲۰ دقیقه فرصت دارید که ثبت نام خود را تکمیل کنید یا آن لغو خواهد شد.
سپس بر روی دکمه “Next” کلیک کنید، و آدرس یا بخشی از آدرس خود را در نوار جستجو وارد کنید تا نزدیکترین مراکز آزمون به آدرس شما مشخص شود. و پس از این که حوزه مناسب خود را انتخاب کردید بر روی گزینه “Schedule an Appointment.” کلیک کنید.
در اینجا می‌توانید تاریخ‌هایی که در طی یک دوره سه ماهه در دسترس هستند یا هنوز پر نشده‌اند را انتخاب کنید یا تاریخ خاصی را مد نظر دارید انتخاب کنید تا ببینید آیا مرکز برگزار کننده برای روزی که انتخاب کرده¬اید، دردسترس است یا خیر.
تاریخ‌های باز به رنگ سیاه نشان داده می‌شوند. غالباً آزمون‌ها در هر دو زمان صبح و بعدازظهر برگزار می‌شوند. باتوجه به مدت زمان برگزاری آزمون GRE اگر آزمون ساعت ۸ صبح را انتخاب کنید، تا حدود ساعت ۱۲:۳۰ بعدازظهر در مرکز برگزاری آزمون خواهید بود.

قدم سوم:

بعد از انتخاب تاریخ و ساعت آزمون، با کلیک بر روی گزینه “Next”، در صفحه بعد تعداد زیادی سؤال نمایش داده می‌شود که از شما می‌خواهد به آن‌ها پاسخ دهید، اما تنها لازم است سوالاتی را پاسخ دهید که ستاره قرمز دارند. در انتهای این صفحه گزینه‌ای است که با کلیک بر روی آن، ثبت نام خود را تایید می‌کنید یا انصراف می‌دهید.
سپس به صفحه پرداخت هدایت می‌شوید. برای پرداخت هزینه ۲۰۵ دلاری آزمون، می‌توانید از مسترکارت استفاده کنید و یا اگر مستر کارت ندارید، از خدمات مراکزی استفاده کنید که هزینه‌های مربوط به ثبت نام آزمون‌های بین المللی را به صورت آنلاین یا حضوری، انجام می‌دهند.بعد از پرداخت هزینه، می‌توانید اطلاعات خود را مرور کنید و زمان آزمون خود را تایید کنید.
به محض تکمیل ثبت نام، ایمیلی دریافت خواهید کرد که به شما اطلاع می‌دهد، کارت ثبت نامتان بر روی حساب کاربری قرار دارد. این کارت را باید پرینت بگیرید و در روز آزمون همراه خود داشته باشید، چراکه در غیر این صورت اجازه شرکت در آزمون را نخواهید داشت.
هزینه آزمون General GRE شامل ارسال چهار گزارش نمره به دانشگاه‌ها و موسسات خارجی نیز می‌شود. بعد از اتمام آزمون و دریافت نمره غیررسمی بخش‌های Quantitative و Verbal، می‌توانید نام و کد دانشگاه‌های مدنظرتان را وارد کنید.

آزمون GRE

آزمون GRE Subject

ابتدا به اطلاعاتی درمورد این آزمون می‌پردازیم.

 • تمرکز بر موضوع رشته‌ای دارد که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید.
 •  تنها برای تعداد معدودی دانشگاه برای تعداد خاصی برنامه تحصیلی لازم است.
 •  برای دروس تخصصی رشته‌هایی خاص مانند زیست شناسی، شیمی، ادبیات، انگلیسی، ریاضی، فیزیک و روانشناسی برگزار می‌شود و به داوطلبان این رشته‌ها کمک می‌کند تا بیش از پیش خود را متمایز کنند.

آزمون جی آر ای سابجکت (GRE Subject Test) چه مهارت‌هایی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد؟

آزمون GRE Subject دانش شما را در مورد یک موضوع یا رشته خاص، مورد ارزیابی قرار می‌دهد. برای داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی را دارند، از طریق شرکت در این آزمون و کسب نمره بالا میتوانند خود را از دیگر متقاضیان پذیرش در دانشگاه مورد نظرشان متمایز کنند، به علاوه بیشتر برای ادامه تحصیل در رشته‌های علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضی (STEM programs) به نمره این آزمون نیاز است، بنابراین ضرور است که با ساختار آزمون GRE Subject به خوبی آشنا شوید.
اما به غیر از معدل، مقاله، و توصیه‌نامه‌ها، چگونه متقاضیان پذیرش در دانشگاه‌های خارجی می‌توانند بیشتر خود را از سایر نامزدها متمایز کنند؟

پاسخ این سوال ارسال داوطلبانه نمره آزمون GRE Subject است. این آزمون به ندرت برای پذیرش موردنیاز است، اما نمره بالای آن نشان دهنده‌ی دانش عمیق داوطلب در زمینه‌ای خاص است.. علاوه بر این، به مسئول پذیرش نشان می‌دهد که شما دانشجوی علاقه‌مند و کوشا در رشته خود هستید و همین مسئله شانس پذیرش شما را بالا خواهد برد.
آزمون GRE Subject در ۶ رشته تحصیلی؛ شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضی، فیزیک و روانشناسی توسط موسسه (Educational Testing Service) (ETS) برگزار می‌شود. در گذشته برای رشته‌های بیوشیمی و زیست‌شناسی سلولی ملکولی، هم این آزمون ارائه می‌شد اما از ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ در این رشته‌ها آزمون برگزاری نمی‌شود اما نمرات آن تا سال ۲۰۲۱ اعتباردارد.

نحوه برگزاری آزمون GRE Subject در همه رشته‌ها

 • به صورت کتبی یا کاغذی برگزار می‌شود.
 •  تنها یک بخش دارد.
 • ۲ساعت و ۵۰ دقیقه به طول می‌انجامد.
 • میان آزمون زمان استراحت ندارد.
 • تمام سوالات پنج گزینه‌ای هستند.
 •  ۳ بار در سال در ماه‌های سپتامبر، اکتبر و آپریل برگزار می‌شود.
 •  ۱۵۰ دلار آمریکا هزینه آزمون است.

آزمون GRE Subject به تفکیک رشته‌های مختلف

همانطور که گفته شد، آزمون GRE Subject در رشته‌های مختلف معیاری است برای سنجش میزان توانایی داوطلبان در هر یک از شش زمینه موضوعی شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضی، فیزیک و روانشناسی. بنابراین اگر رشته تحصیلی مقطع کارشناسی شما به یکی از این زمینه‌ها مربوط است یا تجربه عملی در این رشته‌ها دارید، ممکن است به شرکت در آزمون GRE Subject مربوط به خود نیاز داشته باشید. در ادامه به بررسی هر یک از این رشته‌ها می‌پردازیم:

آزمون GRE Subject زیست‌شناسی

آزمون GRE Subject زیست‌شناسی ۳ حوزه اصلی، زیست‌شناسی سلولی و مولکولی، محیط زیست و تکامل و زیست‌شناسی ارگانیسم را شامل می‌شود.این آزمون
۱۹۰ سوال چند گزینه‌ای دارد و در پایان آن‌ها بخش‌هایی وجود دارد که میزان دانش آزمایشگاهی شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این سوالات دیاگرام یا تفسیر نتایج آزمایش باشند.

آزمون‌ GRE Subject شیمی

آزمون‌ GRE Subject شیمی ۴ حوزه اصلی؛ شیمی تجزیه، شیمی معدنی، شیمی آلی و شیمی فیزیک را شامل می‌شود.این آزمون ۱۳۰ سوال دارد و سوالات آن طوری طراحی می‌شوند که نیاز به استفاده از ماشین حساب یا جدول الگوریتم نباشد. بهعلاوه تمام اطلاعاتی که برای پاسخ به سوالات نیاز دارید، مانند، جدول تناوبی، ثابت‌های فیزیکی، فاکتورهای تبدیل یا لگاریتم‌ها دربرگه سوالات به شما داده می‌شود.

آزمون‌ GRE Subject ادبیات انگلیسی

آزمون‌ GRE Subject ادبیات انگلیسی به ۴ بخش تقسیم می‌شود: ۱)تحلیل ادبی، ۲)شناسایی (مانند شناختن نام نویسنده ازبخش مشخصی از یک متن)، ۳) زمینه‌های فرهنگی و تاریخی و ۴) تاریخ و تئوری انتقاد ادبی.در این آزمون حدود ۲۳۰ سؤال وجود دارد و هرکدام ممکن است جنبه¬ای از ادبیات، مانند مقاله، رمان، داستان کوتاه و تاریخ زبان را مورد بحث قرار دهد.

آزمون‌ GRE Subject ریاضی

آزمون‌ GRE Subject ریاضی، شامل سوالاتی در مورد حساب و جبر و سایر مباحث مرتبط است که در دروس کارشناسی ارائه می‌شوند.این آزمون فقط ۶۶ سوال دارد، بنابراین هر سوال علاوه بر این که هر سوال در مدت زمان بیشتری پاسخ داده می‌شود، نمره بیشتری نیز خواهد داشت.

آزمون‌ GRE Subject فیزیک

آزمون‌ GRE Subject فیزیک حوزه‌های مکانیک کلاسیک، الکترومغناطیسم، اپتیک و پدیده موج، ترمودینامیک و مکانیک آماری، مکانیک کوآنتوم، نسبیت خاص، روش‌های آزمایشگاهی و موضوعات تخصصی دیگر را شامل می‌شود.بیشتر ۱۰۰ سوال مطرح شده در این آزمون مربوط به دروسی هستند که در سال اول مقطع کارشناسی فیزیک ارائه می‌شوند.این آزمون ۱۰۰ سوال دارد تحت پوشش قرار می گیرند.

آزمون‌ GRE Subject روانشناسی

آزمون GRE Subject روانشناسی به ۳ بخش تقسیم‌ بندی می‌شود؛ ۱) روانشناسی تجربی، ۲) روانشناسی اجتماعی و ۳) زمینههای دیگر مانند تاریخ عمومی روانشناسی، فرآیندهای آماری و مباحث اخلاقی و حقوقی.
همه ۲۰۵ سوال این آزمون مربوط به اصطلاحات فنی DSM-5، شرایط و طبقه‌بندی‌ها است.

نحوه نمره‌دهی در آزمون GRE Subject

نمرات آزمون‌های GRE Subject بین ۲۰۰-۹۹۰ است، همراه با ۱۰ نمره ارفاق.
آزمون‌های بیوشیمی، سلولی و مولکولی، زیست شناسی، و روانشناسی نمراتی برای هر یک مباحث مطرح شده در سوالات ارائه میدهند که رنج نمره‌ای آن‌ها از ۲۰ تا ۹۹ همراه با یک نمره ارفاق، می‌باشد.
در تمام آزمون‌های GRE Subject ، برای هر سوالی که به درستی جواب می‌دهید یک امتیاز کسب می‌کنید و برای هر سوال اشتباه، ۴/۱ نمره را از دست می‌دهید. این نمره خام سپس به نمره¬ای بین ۲۰۰ تا ۹۹۰ تبدیل می‌شود.
اگرچه مقیاس نمره‌دهی در همه آزمون‌های GRE Subject یکسان است، اما نمرات آزمون رشته‌های مختلف باهم قابل مقایسه نیست. برای مثال، اگر نمره ۸۲۰ در زیست‌شناسی و ۷۰۰ در فیزیک را دریافت کرده‌اید، به این معنا نیست که شما در زیست‌شناسی بهتر از فیزیک هستید، چرا که انتظارات در هریک از آزمون¬ها متفاوت است.
مانند نمرات General GRE، نمره‌های آزمون Subject GRE نیز برای پنج سال پس از شرکت در آزمون معتبر است.
به عنوان بخشی از هزینه آزمون، می‌توانید چهار موسسه و دانشگاه را انتخاب کنید که نمره شما به آن‌ها ارسال شود.
نمرات بعد از ۵ هفته از زمان برگزاری آزمون برای شما و دانشگاه‌های انتخاب شده ارسال می‌شود. همچنین می‌توانید از طریق اکانت خود در سایت ETS نمره خود را مشاهده کنید.
برای ارسال نمره‌ خود به دانشگاه‌های بیشتری کافی است درخواست ارسال نمره را در سایت ETS ثبت کنید.

نحوه ثبت نام در آزمون GRE Subject

اگر تصمیم به شرکت در آزمون را دارید، باید درمورد نحوه ثبت نام آزمون GRE Subject اطلاعات کافی داشته باشید توجه به این نکته مهم است که آزمون‌های GRE Subject فقط سه بار در سال ارائه می‌شود و ثبت نام چند ماه قبل از هر امتحان باز می شود. بنابراین ابتدا لازم است برای تاریخ موردنظرتان به خوبی برنامه‌ریز کنید تا آزمون را از دست ندهید. چرا که به دلیل محدود بودن تعداد دفعات برگزاری، ممکن است فرصت دیگری برای شرکت در آزمون وجود نداشته باشد.

تاریخ برگزاری، مکان و نام مراکز برگزارکننده آزمون GRE Subjectدر کشورهای مختلف، از طریق وب سایت ETS قابل مشاهده است.
در ادامه نحوه ثبت نام آزمون را قدم به قدم بررسی می‌کنیم:

قدم اول:

ابتدا باید در وب سایت ETS  ثبت نام کنید و حساب کاربری مخصوص به خود را بسازید. سپس از طریق  MY GRE account وارد حساب کاربری خود شوید. اگر برای ثبت نام آزمون GRE General حساب کاربری ایجاد کرده¬اید، نیازی به انجام این مرحله نیست.

قدم دوم:

بر روی گزینه “Register for a Subject Test” کلیک کنید و پس از تایید اطلاعات شخصی، اگر ثبت نام در آن زمان امکان پذیر باشد، قادر خواهید بود که از میان انواع آزمون GRE Subject رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید. و در ادامه می‌توانید تاریخ‌ها و مکان‌های برگزاری آزمون که ظرفیت دارند را پیدا کنید.

قدم سوم:

در این در مرحله نام دانشگاهی که دوره کارشناسی در آنجا تحصیل کرده‌اید و فارغ‌التحصیل شده‌اید را وارد می‌کنید. سپس می‌توانید هر ۴ دانشگاه‌ یا موسساتی که می‌خواهید نمره آزمون شما برایشان ارسال شود را انتخاب کنید. اگر تصمیم دارید نمره آزمون را به مراکز بیشتری بفرستید، بعد از دریافت نمره، می‌توانید از طریق حساب کاربری MY GRE درخواست ارسال نمره بدهید و برای هر درخواست لازم است که ۲۷ دلار آمریکا بپردازید.
هنگام ارسال نمرات، می‌توانید فقط نمره آزمونی را که برای آن ثبت نام کرده‌اید ارسال کنید، یا نمره تمام آزمون‌های GRE Subject که شرکت کرده‌اید را ارسال کنید. اما نمی‌توانید نمرات GRE Subject و نمرات GRE General را با هم ارسال کنید. این نمرات را باید بطور جداگانه ارسال کنید.

قدم چهارم:

از شما سؤال می‌شود که آیا مایلید از سرویس جستجوی GRE، ایمیل دریافت کنید، که در صورت موافقت، اطلاعاتی از دانشگاه‌های مقطع تحصیلات تکمیلی برای شما ایمیل می‌شود. سپس یک سری سوالات از شما پرسیده می‌شود که فقط باید به آن‌ها که ستاره‌های قرمز دارند پاسخ دهید. پاسخ ندادن به برخی سؤالات اختیاری تأثیر منفی بر نمره شما نخواهد گذاشت.
در آخر، سفارش خود را بررسی کرده و هزینه ۱۵۰ دلار را پرداخت خواهید کرد.

قوانین و مقررات آزمون GRE

توجه داشته باشید که در روز آزمون انجام موارد زیر ضروری است:

 •  یک ساعت قبل از شروع آزمون در مرکز برگزاری آزمون حضور داشته باشید، مرکز آزمون راس زمان ذکر شده در وب سایت ETS بسته خواهد شد.
 •  علاوه بر کارت ثبت‌نام، دو مدرک شناسایی معتبر، تاریخ دار و به روز (پاسپورت، کارت ملی با عکس جدید) به همراه داشته باشید. در صورت عدم ارائه کارت شناسایی معتبرمجاز به حضور در آزمون نخواهید بود.
 •  هر گونه وسایل الکترونیکی مانند موبایل، تبلت، لپ تاپ و … غیر مجاز بوده و داوطلبان می‌بایست تمامی این وسایل را قبل از آزمون در کمد‌های خود قرار دهند.
 • حتما به توضیحات قبل از آزمون با دقت گوش کنید.
 • برگه Confidentially Statement باید قبل از آزمون پر کنید. Audio Capture Script با دقت تمرین شوند توضیحات بیشتر را قبل از آزمون از معاون اجرایی بخواهید.
 • در قسمت انتهایی آزمون، داوطلب می‌تواند نتیجه آزمون را ارسال و یا از ارسال آن صرفه نظر کنند. به دستورالعمل-های انتهایی آزمون خوب دقت کنید زیرا در صورت انتخاب گزینه No آزمون شما منتفی اعلام شده و پاسخی از سوی ETS برای آن در نظر گرفته نمی‌شود.
 •  حتما کد دانشگاه را همراه خود داشته باشید.

تضمین نمره جی آر ای آنلاین ( جی آر ای تضمینی )

در صورتی که مدت زمان کافی برای مطالعه آزمون جی آر ای ندارید نگران نباشید!

کافیست با ما تماس بگیرید و در مدت تنها ۲ هفته مدرک خودتان را در اختیار داشته باشید.

موسسه تخصصی زبان کوییک با ۱۲ سال سابقه درخشان در زمینه تدریس آزمون‌های جی آر ای و آیلتس برای موفقیت شما برنامه‌ای ویژه‌ای دارد. کافی است برای بهره‌مندی از بهترین اساتید تدریس آیلتس و GRE  و نحوه برگزاری کلاس‌ها همین الان با ما تماس بگیرید.

سوال‌های رایج در زمینه آزمون جی آر ای (GRE):

چند نوع آزمون جی آر ای (GRE) وجود دارد؟

به طور کلی دو نوع آزمون جی آی ای وجود دارد که شامل جی آر ای جنرال یا عمومی (GRE General Test) و جی آر ای سابجکت یا موضوعی (GRE Subject Test) می‌شوند.

نحوه ثبت نام در آزمون جی آر ای (GRE) چگونه است؟

با خواندن این مقاله می‌توانید مراحل سه‌گانه ثبت نام آزمون جی اری (GRE) را به طور کامل مشاهده نمایید. در صورت بروز هر گونه مشکل در روند ثبت نام با مشاورین ما تماس بگیرید.

آزمون جی آی ای موضوعی (GRE Subject) برای چه رشته‌هایی است؟

آزمون GRE Subject در ۶ رشته تحصیلی؛ شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضی، فیزیک و روانشناسی توسط موسسه (Educational Testing Service) (ETS) برگزار می‌شود. در گذشته برای رشته‌های بیوشیمی و زیست‌شناسی سلولی ملکولی، هم این آزمون ارائه می‌شد اما از ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ در این رشته‌ها آزمون برگزاری نمی‌شود اما نمرات آن تا سال ۲۰۲۱ اعتباردارد.

منابع آزمون جی آر ای کدامند؟

برای دسترسی به منابع آزمون جی آر ای می‌توانید به تمامی منابعی که در این مقاله به آن اشاره شده است مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

آزمون آیلتس

آزمون آیلتس

آزمون دولینگو

آزمون دولینگو

آزمون تافل

آزمون تافل

آزمون CAEL

آزمون CAEL

آزمون تافل آنلاین Home Edition

آزمون تافل آنلاین

آزمون PTE

آزمون PTE

آزمون TOEIC

آزمون TOEIC

این نوشته چقدر مفید بود؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 3]

9 نظر یا سوال
Inline Feedbacks
View all comments
محمد

سنتر برگزاری ازمون در استان گلستان ی مازندارن در کدوم شهرها قرار دارند؟

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  محمد

سلام
واقعا در این زمینه با یک سرچ ساده می تونید مرکز مربوط رو پیدا کنید در محل استان خودتون

ابراهیم

سلام و درود
برای اپلای رشته داروسازی هم نیاز به آزمون های GRE هست؟
و اینکه اگر هم ضروری نیست، احتمال اپلای تو دانشگاه های خیلی خوب رو بالا میبره؟

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  ابراهیم

سلام
به طور کلی برای رشته های غیر از مدیریت الزامی برای آزمون جی آر ای وجود نداره
اما اینکه شما امتحان جی ار ای جنرال بدید خیلی میتونه شما رو نسبت به رقبا جلو بندازه و همچنین در پرونده ویزای شما خیلی می تونه موثر واقع بشه

مائده

سلام برای شرکت در ازمونgre حتما باید مدرک کارشناسی داشته باشیم؟من میخوام برای کارشناسی اپلای کنم ولی مدرک کارشناسی ندارم برای اینکه رزومه خوبی داشته باشم میخواستم ازمون GREشرکت کنم

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  مائده

سلام
نه نیازی نیست حتما مدرک خاصی داشته باشید و داشتن اون به شما در کسب پذیرش کمک خواهد کرد.

تکتم

ببخشید من برای دکترا رشه زیست شناسی مثله میکروبیولوژی دارم اقدام میکنم میخوام بدونم من باید جی ار ای سابجکت بدم یا جنرال؟ یعنی جی ار ای که میدم شامل ریاضی هم میشه؟یا فقط همونی که مخصوص رشته زیست شناسیه؟ممنون میشم جوابمو بدید

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  تکتم

سلام
جی اری ای سابجکت معمولا مورد نیاز دانشگاه ها نیست و وقتی که صرفا ذکر می کنند جی آر ای منظور همان جی آر ای جنرال هست
پس نگران این موضوع نباشید و همان به جی آر ای جنرال مراجعه کنید مگر این که دانشگاه اعلام کرده باشه که جی ار ای سابجکت میخاد

محمد

جی اری هم تضمینی کار می کنید؟

موسسه تخصصی زبان کوییک - آموزش تضمینی زبان از مبتدی تا پیشرفته
9
0
لطفا سوال یا دیدگاهتان را برای ما بنویسید!x