رزومه انگلیسی cv

نحوه نوشتن رزومه انگلیسی (CV)

تحقیقات نشان می­‌دهند، به­‌طور متوسط​​، استخدام‌کنندگان یا اساتید دانشگاهی حداکثر تنها 6 ثانیه به سی وی یا رزومه افراد نگاه می­‌کنند. در حالی که ما روزها وقت می­‌گذاریم تا رزومه جامع و کاملی بنویسیم، و حتی عکسی مخصوص سی وی هم تهیه می­‌کنیم. پس نحوه نوشتن رزومه انگلیسی یکی از مهم‌ترین گام‌ها جهت موفقیت شماست.

این مسئله ممکن است ناعادلانه به نظر برسد، پس باید بتوانیم رزومه­ یا سی وی­ خود را به صورتی بنویسم که در چند ثانیه توجه هر فردی را به خود جلب کند. اما چگونه می‌­توان چنین رزومه‌­ای نوشت؟

در ادامه نحوه نوشتن رزومه یا سی وی انگلیسی با چنین ویژگی را به­‌طور کامل بررسی می­‌کنیم. با استفاده از این متد در نوشتن CV خود، خواهید توانست موقعیت شغلی یا تحصیلی دلخواه­‌تان را به­‌دست آورید.

با نوشتن یک CV تقریباً کامل، در واقع برای آینده خود سرمایه‌گذاری کرده­‌اید، بنابراین مراحل زیر را با دقت مطالعه کنید.

تفاوت سی‌ ­وی (CV) و رزومه چیست؟

آیا شما به نوشتن رزومه نیاز دارید یا سی وی؟ تفاوت سی وی (CV) و رزومه چیست؟

شاید متوجه شده باشید که وقتی برای یافتن شغل یا پذیرش در یک دانشگاه بین­‌المللی اقدام می­‌کنید، برخی از موسسات CV  و برخی دیگر از شما رزومه می­‌خواهند.

 • در تمام کشورهای اروپایی، رزومه و سی ‌وی در واقع یکسان هستند و می­‌توانند با یکدیگر جایگزین شوند. بنابراین اگر موسسه‌­ای در اروپا درخواست CV داشته باشد، باید بدانید که این همان رزومه است.
 • اگر برای پیدا کردن شغل، دانشگاه مناسب و یا مهاجرت برای ایالات متحده آمریکا اقدام می­‌کنید، رزومه خلاصه یک صفحه‌ای از تجربه و سابقه کاری شماست. در صورتی که سی وی، شامل تمام تجربیات دانشگاهی و کاری، مقالات و موارد دیگر است.
 • تفاوت اصلی رزومه و سی وی در این است که رزومه حدود یک صفحه می‌­باشد(حداکثر دو صفحه)، در حالی که CV می­‌تواند طولانی‌­تر باشد.
 • رزومه برای یافتن همه انواع شغل­‌ها به کاربرده می­‌شود، اما از سی وی برای اخذ پذیرش در دانشگاه­ها استفاده می‌­شود.
 • رزومه متناسب با شغل خاصی است که برای آن اقدام می­‌کنید، در صورتی که CV یک مرور کلی است.
نوشتن رزومه انگلیسی cv

نوشتن سی وی برای همه ما کار دشواری است و نمی­‌دانیم از کجا باید شروع کنیم. اما برای رفع این مشکل، در ادامه نحوه نوشتن یک سی وی منحصر به فرد را به صورت گام به گام  توضیح می‌­دهیم، اگر در نوشتن CV خود این مراحل را دنبال کنید، هیچ یک از موارد مهم را از دست نخواهید داد.

سی وی (CV) چیست؟

سی وی (CV) ، مخفف کلمه “Curriculum Vitae” و یک مدرک شخصی است که برای نشان دادن توانایی­‌ها و تجربیات خود به کارفرمایان یا اساتید دانشگاهی در کشورهای خارجی، مورد استفاده قرار می­‌گیرد. این مدرک باید بیانگر سابقه حرفه‌ای، مهارت­‌ها، توانایی‌­ها و دستاوردهای شما باشد. در نهایت، می­‌بایست در سی وی یا رزومه خود این نکته را برجسته کنید که چرا شما بهترین فرد برای این کار هستید.

جدیدترین ساختار سی وی (CV) انگلیسی شامل چه بخش‌­هایی است؟

ساختار سی وی یا رزومه بسته به مهارت‌­ها و تجربیات منحصر به فرد شما می‌­تواند متغیر باشد. اما شامل بخش­‌های ثابتی هستند که خوانندگان رزومه شما، انتظار دارند، آن­‌ها را ببینند.

برای آشنایی با نحوه نوشتن رزومه انگلیسی ، نیاز است با جدیدترین ساختار سی وی (CV) انگلیسی که در سال  2020 ارائه شده‌­است و شامل بخش­‌های زیر می‌­باشد، آشنا شوید.

 • Name, professional title and contact details (نام، عنوان حرفه­‌ای و اطلاعات تماس)

بخش اول CV، که در بالای صفحه نوشته می­‌شود، موارد زیر را در برمی­‌گیرد:

 • نام (Name)
 • عنوان حرفه‌­ای (professional title )
 • اطلاعات تماس (contact details)

نباید سی وی (CV) خود را با “Curriculum Vitae ” یا “CV” عنوان کنید، زیرا این­‌گونه تلقی می‌­شود که فضای رزومه خود را هدر داده‌­اید، و بهتر است به جای آن، نام خود را در عنوان قرار دهید.

Contact details، شامل آدرس ایمیل و شماره تلفن شما است. در سی وی­‌های گذشته، آدرس منزل به‌­طور کامل نوشته می­‌شد، اما امروزه، فقط باید نام شهر و شهرستان خود را بنویسید.

اگر تمایل دارید، می­‌توانید لینک پروفایل LinkedIn خود را در این بخش وارد کنید. (اما فقط در صورت فعال و به روز بودن!)

نمونه‌­ای از چگونگی نوشتن نام، عنوان حرفه­‌ای و اطلاعات تماس در سی وی انگلیسی آورده شده است:

Robert Johnson                                                                                                      robert@novoresume.com
Digital Marketing Specialist                                                                                                        044 412 201
Copenhagen, Denmark
linkedin.com/in/robert.johnson
نوشتن رزومه انگلیسی cv
 • Personal profile (پروفایل شخصی)

Personal profile (پروفایل شخصی)، که به عنوان personal statement، career objective و profile professional نیز شناخته می­‌شود، یکی از مهم‌­ترین بخش­‌های CV شما است. شامل یک پاراگراف کوتاه (4 تا 6 خط) می­‌باشد که دقیقاً در زیر نام و اطلاعات تماس قرار می­‌گیرد و یک دید کلی از اینکه شما چه کسی هستید، به کارفرمایان یا مسئولان دانشگاه و سفارت می­‌دهد.

مشخصات خود را متناسب با هر شغل یا رشته تحصیلی­‌ای که برای آن اپلای می­‌کنید، بنویسید و ویژگی‌­های خاصی که شما را برای آن position مناسب می­‌کند را برجسته کنید. این بخش باید کوتاه و جذاب باشد و بیشتر از چند جمله نشود.

در نوشتن Personal profile سی وی خود به موارد زیر توجه کنید:

 • ?Who are you (چه کسی هستید؟)
 • ?What can you offer the company (چه چیزی می­توانید به شرکت ارائه دهید؟)
 • ?What are your career and educational goals (اهداف کاری و تحصیلی شما چیست؟)

نمونه­‌ای از چگونگی نوشتن Personal profile (پروفایل شخصی)، در زیر آمده است:

PERSONAL PROFILE

A recent business economics graduate with a 2:1 honors degree from the University of X, looking to secure a Graduate Commercial Analyst position or similar to utilize my current analytical skills and knowledge, and also help me to further develop these skills in a practical and fast-paced environment

My eventual career goal is to assume responsibility for the analysis and implementation of all commercial data and actively contribute to the overall success of any business I work for

 • Professional experience (تجربه و سابقه کاری)

بخش Professional Experience (تجربه و سابقه کاری) این فرصت را به شما می­‌دهد تا شغل­‌های قبلی، کارآموزی و تجربیات حرفه‌­ای خود را ترسیم کنید.

سوابق کاری خود را به ترتیب از جدیدترین تا قدیمی­‌ترین لیست کنید، چراکه آخرین تجربه کاری شما بیشترین اهمیت را دارا می‌­باشد.

هریک از سوابق کاری باید شامل موارد زیر باشد:

 • عنوان شغل (Job title/position)
 • نام کارفرما (Company name, location, description)
 • تاریخ­‌های شروع و اتمام (Date employed)

سپس مسئولیت­‌های کلیدی، مهارت­‌ها و دستاوردهای خود را در یک لیست علامت گذاری شده (bullet point) نوشته تا تاثیر خود در آن شغل را نشان دهید. به این ترتیب، سوابق کاری شما، به­‌صورت خلاصه­­‌وار، به راحتی خوانده می‌­شوند.

اگر سال­‌ها تجربه کاری دارید، می­توانید جزئیات مسئولیت­‌های قدیمی‌­تر و نامربوط را ننویسید و شغل­‌هایی که مربوط به بیش از 10 سال قبل هستند، را حذف کنید.

 • چگونه در بخش Professional experience (تجربه و سابقه کاری) بزرگ­‌نمایی کنیم؟

در این بخش با فرض اینکه تجربیات شما کاملا درست و منطقی هستند، لازم است در مورد آن­ها کمی لاف بزنید.

در واقع این قسمت اصلی سی وی شماست و بیشتر استخدام‌کنندگان منابع انسانی و اساتید دانشگاه، هنگام مشاهده CV، ابتدا سوابق کاری­‌تان را نگاه می­‌کنند. بنابراین یک عامل تعیین کننده در انتخاب شما به شمار می­‌رود.

افرادی که سی وی یا رزومه‌­ها را بررسی می­‌کنند، به احتمال زیاد می‌­دانند که به طور مثال، مدیر توسعه بازرگانی یا یک مدیر فروش چه کاری انجام می­‌دهد، بنابراین برای این که خود را به عنوان یک کارمند یا دانشجو درجه یک معرفی کنید، بهتر است پروژه­‌ها و اقداماتی که دستاورد مهمی برای آن موسسه محسوب می­‌شده ­است را بنویسید.

در مثال­‌های زیر نشان داده شده است که چگونه یک موقعیت شغلی را در سی وی انگلیسی خود به بهترین شکل بنویسیم:

PROFESSIONAL EXPERIENCE

Chief Financial Officer

Morris & Sons Ltd

03/2016 – 05/2019                                                            Manchester, United Kingdom

Achievements

   Developed a new business model and guided planning/forecasting while overseeing all accounting and

reporting, including all traditional CFO  responsibilities

   Managed outside counsel and negotiated/closed major contracts and  worked closely with the CEO on the successful sale of the company in May, 2019

   Defined and implement the company’s first accounting architecture and reporting system and to oversee a review of all reported financials since inception, which saved the company around £28.000 per year

   Had responsibility For the Finance, accounting, treasury, legal Facilities and sales operations. Helped raise over £500.000 from existing private investors

   Increased the revenue growth which was 5% by 10% in 2007 from United States and France by developing a Financial road-map. United States and France contributed with 35% of the revenue in 2018

Contact: Joanna Blair – joanna.blair@morrisandsons.co.uk

Business Development Manager

AirState Solutions

07/2013 – 02/2016                                                     London, United Kingdom

Achievements

·   Ensured that new and old clients will grow into a loyal customer base in a specialist niche market

·   Developed and implemented sales, marketing plans and the strategy for the next 5 years

   Reviewed constantly the customer feedback and then suggested ways to improve processes and service levels.  Successfully managed €2 -3 million budget projects and achieved project scheduled goals

 • Education and qualifications (تحصیلات و مدارک تحصیلی)

مانند بخش قبل در بخش Education and qualifications (تحصیلات و مدارک تحصیلی) هم، می­‌بایست مقاطع تحصیلی خود را از آخر به اول بنویسید. نام موسسات و تاریخ­‌هایی که در آنجا حضور داشته‌­اید را ذکر کنید و پس از آن مدارک تحصیلی و معدل کسب شده را یاد داشت کنید. بنابراین بخش تحصیلات در سی وی شما موارد زیر را شامل می­‌شود:

 • نام رشته تحصیلی (Program name) – eg. BA in business administration
 • نام دانشگاه (University name) – eg. NY State University
 • سال ورود و فارغ التحصیلی (Year attended) – eg. 08/2008 – 06/2012
 • معدل از 20 و 4 (Optional ,GPA) – eg. GPA: 18 out of 20, 3.8 out of 4
 • افتخارات (Optional ,Honors) – eg. Cum Laude, Magna Cum Laude, Summa Cum Laude
 • دستاوردهای تحصیلی (Optional ,Academic achievements)- eg. relevant papers you’ve written, courses you’ve excelled in

مثال زیر نحوه نوشتن تحصیلات در CV انگلیسی را نشان می­‌دهد:

EDUCATION

MSc in Accounting and Finance

London School of Economics

08/2014 – 06/2016                                                            London, UK, GPA: 3.95

Courses

 Advanced Financial Statistics

     Econometrics II

      Advanced Accounting II

      Corporate Governance and Financ

در هنگام تکمیل بخش Education and qualifications، در نظر داشته باشید که موارد زیر را ذکر کنید:

 • اگر تجربه کاری (Professional experience) ندارید، در سی وی خود ابتدا بخش Education and qualifications را بنویسید.
 • اگر مدرک دانشگاهی دارید، به هیچ وجه دبیرستان خود را ذکر نکنید.
 • اگر سی وی را برای یافتن شغل می‌­نویسید، GPAخود را فقط در صورت قابل توجه بودن ذکر کنید (بین 5/3-0/4).
 • نحوه نوشتن بخش Education and qualifications سی وی برای کسانی مدرک دیپلم دارند

اگر با مدرک دیپلم در جست و جوی شغل یا یک کالج مناسب در خارج از کشور برای ادامه تحصیل هستید، در بخش

Education and qualifications سی وی، بر مدرک دیپلم و معدل خود تاکید کرده و دستاوردهایی که در هنگام تحصیل کسب کرده‌­اید، را بنویسید.

به علاوه، گذراندن دروس ریاضی و انگلیسی برای بسیاری از مشاغل و موسسات ضروری است، بنابراین حتماً این موارد را در ذکر کنید.

آن درس‌­هایی که در دبیرستان نمرات A کسب کرده‌­اید را همراه با نمره نام ببرید. همچنین تجربیاتی که مستقیماً با شغل یا رشته تحصیلی مدنظرتان مرتبط هستند را بنویسید، مانند؛. مشاغل نیمه وقت یا تابستانی.

بخش­‌هایی که در ادامه بررسی می­‌کنیم، به شما کمک می­‌کنند تا شخصیت خود را در سی وی یا رزومه انگلیسی خود بیشتر نشان دهید. این موارد اطلاعات بیشتری در اختیار فردی که CV شما را می‌­خواند، قرار می­‌دهند تا به این ترتیب، تشخیص دهد که آیا شما مناسب آن شغل یا رشته تحصیلی هستید یا خیر!

 • Publications (مقالات، کتاب­‌ها و …)

اگر مقالات علمی در مجلات خارجی یا داخلی چاپ کرده‌­اید (Journal articles)، کتاب نوشته‌­اید (Books)، نویسنده فصل یا فصل­‌هایی از یک کتاب بوده‌­اید (Book chapters)، مقاله­‌هایی را برای بررسی به مجله‌­ها ارسال کرده­‌اید اما هنوز چاپ نشده‌­است (Submitted articles)، مقاله­‌هایی را در کنفرانس­‌های علمی به صورت پوستر یا سخنرانی ارائه کرده­‌اید (Articles presented as prestigious conferences)، گزارشات و اختراعات علمی دارید (Reports, Patents) و مانند این‌­ها. آن­‌ها را به­‌ترتیب از معتبرترین، رتبه­‌بندی کرده و بنویسید

در زیر نحوه نوشتن بخشPublications (مقالات، کتاب­‌ها و …) در سی وی یا رزومه انگلیسی آورده شده‌­است. به­‌طوری که به ترتیب صحیح، با یک ساختار ساده و قابل فهم ارائه شوند.

 • Publications:

Author’s Last name, Author’s First and Middle names or Initials

Title of article/chapter + Name of journal/magazine/website etc

Year of publication

Publishers or Issue number + Volume number + (if applicable) Page numbers

در صورت انتشار آنلاین، به یاد داشته باشید که URL را درج کنید.

 • Presentations/Conferences (ارائه‌ها / کنفرانس­‌ها):

Role e.g. Presenter; Panelist; Keynote Speaker
Title/topic discussed
Forum/Conference name
Date and Location

 • مقالات، کتاب‌­ها و … منتشر نشده­:

مقالات، کتاب­‌ها و …که هنوز منتشر نشده‌­اند و در حال چاپ هستند را در زیر عنوان “In press” ذکر کنید. اطلاعاتی که در دسترس ندارید، مانند؛ نام نویسندگان، نوع و نام انتشار، شماره صدور و غیره را نادیده بگیرند.

در ادامه مثال­‌هایی از نحوه نوشتن Publications (مقالات، کتاب‌­ها و …) در سی وی انگلیسی ارائه شده‌­است.

PUBLICATIONS

       Author: Jackson, Emily L. Analysis of social marketing strategies and functionsSocial Marketing Quarterly. 2011; 143: 60-72

        Co-Author: Hernandez AP, Harrison LM, Fitzgerald N. Scientific Eating. 1998. Francis Publishing

         Keynote Speaker: Recycling and the use of used materials in manufacturingClimate Change and Global Warming Conference. 2009; New York

         Presentation: UX Research and Design in Online and Distance LearningThe UX Conference. 2016. London

         Author: E-commerce in plastics manufacturingAmerican Plastics Foundation Monthly. 2001; 312: 111-117

 • Research (تحقیقات)

تحقیقات، یافته‌ها، روش‌­های علمی که انجام داده‌­اید و هم­چنین علایق تحقیقاتی خود را در بخش Research (تحقیقات) یاد داشت کنید. مثال زیر نمونه‌­ای از این بخش، در یک سی وی انگلیسی نشان می‌دهد.

RESEARCH INTEREST

Investigations to improve seismic force-resisting systems through simulations and various visualization techniques. Marketing Quarterly. 2011; 143: 60-72

RESEARCH EXPERIENCE

Graduate Research Assistant

Department of Civil Engineering, University of Illinois

 Design and execute small-scale testing to validate control algorithms derived to simulate seismic force-resistance

Undergraduate Consultant

Departamento de Ingeniería, UNSJ

 Selected by the General Director of the City Planning Department of San Juan, to participate in the structural analysis and seismic assessment of the Dr. Guillermo Rawson Hospital, one of the largest construction projects to date in the most hazardous seismic area in Argentina

نیاز به مشاوره دارید؟

کارشناسان ما در موسسه تخصصی زبان کوییک آماده کمک به شما هستند.

تماس با ما
 • Skills (مهارت‌­ها)

در بخش Skills (مهارت­‌ها)، مهارت­‌های فنی( Hard skills) و مهارت­‌های ذهنی (Soft Skills) خود را ذکر کنید.

 • Hard skills

Hard skills یا مهارت­‌های فنی، توانایی­‌هایی هستند که آن­‌ها را آموزش می­بینیم، و به‌راحتی قابل سنجش می‌­باشند. می­‌توانید این مهارت­‌ها را در کلاس، از طریق کتاب یا سایر مواد آموزشی و یا از طریق کار کردن یاد بگیرید. مواردی مانند مهارت­‌های زیر، جزو مهارت­‌های فنی به­‌شمار می­‌روند:

 • زبان­‌های خارجی (Proficiency in a foreign language)
 • مهارت­‌های تخصصی (Professional skills)
 • سرعت تایپ (Typing speed)
 • برنامه‌­های کامپیوتری (Computer programming)

مثال زیر نمونه‌­ای از مهارت­‌های فنی در بخش skills را نشان می­‌دهد:

TECHNICAL SKILLS

HTML & CSS

JavaScript

C++

MySQL

Python

Ruby

PHP

Bash/Shell

  Software Skills: Microsoft Word ~ Microsoft Excel ~ Microsoft Outlook ~ Firefox ~ POS Terminal ~ EFTPOS

 • Soft skills

Soft skills یا مهارت­‌های ذهنی، به عنوان “مهارت­‌های بین فردی” نیز شناخته می­‌شوند و به نحوه ارتباط و تعامل با افراد دیگر ارتباط دارند. این مهارت­‌ها شامل موارد زیر می­‌باشند:

 • روابط اجتماعی (Communication)
 • انعطاف­‌پذیری (Flexibility)
 • رهبری (Leadership)
 • انگیزه داشتن (Motivation)
 • صبوری (Patience)
 • ترغیب کردن (Persuasion)
 • توانایی حل مشکل (Problem solving abilities)
 • کار گروهی (Teamwork)
 • مدیریت زمان (Time management)
 • اخلاق کاری (Work ethic)

در مثال زیر می­‌توانید نمونه‌­ای از مهارت­‌های شخصیتی یا ذهنی را مشاهده کنید.

SOFT SKILLS

Verbal and Written Communication

Teamwork

Leadership

Time Management

Flexibility

Patience

در این بخش می‌­بایست به کارفرمایان نشان دهید که شما بر مهارت­‌های موردنیاز شغل موردنظرتان تسلط دارید. در این سایت می‌­توانید با Skills یا مهارت­‌های مورد نیاز برای انواع شغل‌­ها در سی وی (CV) یا رزومه انگلیسی آشنا شوید.

 • Certificates and Awards (گواهی­نامه­‌ها و جوایز)

در بخش Certificates and Awards هر گونه گواهی­نامه و جوایزی که کسب کرده­‌اید را درج کنید، به خصوص آن­‌هایی که با شغل یا رشته تحصیلی مورد نظرتان ارتباط دارند.

اگر تجربه کاری زیادی ندارید­، می‌­توانید دوره­‌های مرتبط یا گواهی­نامه‌­های آنلاین را ذکر کنید، به این ترتیب نشان داده­‌اید که شما علاقه و انگیزه کافی برای هدف خود را دارید و برای آن تلاش کرده‌­اید. مانند؛ دوره­‌های آموزش بازاریابی (HubSpot)، گواهی­نامه­‌های Google یا هر چیزی که دوره آن را گذرانده­‌اید.

 • Languages (زبان­‌های خارجی)

امروزه در بیشتر شرکت‌­های معتبر، دو زبانه بودن یک مزیت رقابتی عالی به شمار می­‌رود. به علاوه برای کار یا تحصیل در اغلب کشورهای خارجی، لازم است که زبان انگلیسی را به عنوان یک زبان بین‌­المللی بدانید و نمره آزمون­‌هایی مانند، آیلتس، تافل و دولینگو را ارائه دهید. حتی اگر مهارت‌­های زبانی مورد نیاز نباشند، ممکن است در بسیاری مواقع مفید واقع شوند.

در صورت عدم کسب نمره زبان، رزومه شما درخشان نخواهد بود. چرا که این بخش تاثیر زیادی در درخشیدن رزومه شما دارد. شما می‌توانید در صورت نداشتن سطح زبان خوب، با شرکت در دوره‌های تضمینی دولینگو، نمره زبان خود را به رخ بکشید!

هنگام لیست کردن زبان­‌های خارجی، می­‌توانید نمره آزمون بین­‌المللی مرتبط با آن را یادداشت کنید و یا میزان تسلط خود را رتبه­‌بندی کنید:

 • Native  (بومی)
 • Fluent (روان، سلیس)
 • Proficient  (ماهر)
 • Intermediate (متوسط)
 • Basic  (کم)

ناگفته نماند که شما باید در اینجا صداقت داشته باشید و میزان تسلط خود در هر زبان را به درستی بیان کنید. مثال زیر نحوه نوشتن بخش زبان­‌های خارجی را در سی وی انگلیسی نشان می‌­دهد.

LANGUAGE

English (native)
Spanish (bilingual oral and written fluency)
(Classical Latin (writte

 • Hobbies and interest (سرگرمی‌­ها و علائق)

در بخش Hobbies and interest (سرگرمی­‌ها و علائق) کمی شخصیت خود را معرفی می­‌کنید. و اگر می­‌خواهید یک سی وی منتخب بنویسد، در اینجا چیزی منحصر به فرد از خود ذکر کنید.

به چه چیزهایی علاقه دارید؟ چه ویژگی شما را متمایز از دیگران می‌­کند؟

برای نشان دادن نظم و تعهد، می­‌توانید دستاوردهای شخصی را در سرگرمی‌­های خود بگنجانید. به عنوان مثال، اگر ویژگی یا دستاوردی دارید که به آن افتخار می‌­کنید، می­‌توانید آن را در بخش سرگرمی­‌های خود بنویسید.

از نوشتن سرگرمی­‌هایی که به CV شما اضافه نمی­‌کنند و یا چندان اهمیتی ندارند، خودداری کنید.

 • References (معرف‌­ها)

در بخش References (معرف­‌ها) حداقل سه نفر را فهرست کنید که می‌­توانند معرفی برای تحقیقات، کار و شخصیت شما باشند. ابتدا مطمئن شوید که این افراد شما را توصیه می­‌کنند و از فرصت­‌های مورد نظرتان آگاه هستند.

نام، اطلاعات تماس و آدرس ایمیل آن­‌ها را به‌طور کامل بنویسید. همگی باید دانشگاهی باشند یا کسانی باشند که با آ‌‌‌‌ن‌ها کار کرده‌­اید. بنابراین برای هریک از معر‌‌ف­‌های خود می‌­بایست اطلاعات زیر را وارد کنید:

Reference name
Reference position
Reference company
Reference company address
Reference phone number
Reference email address

بهتر است مکان، زمان همکاری و همچنین روابط کاری خود را در انتهای مشخصات هر یک از معرف­‌ها ذکر کنید.

دو مثال زیر شما را با چگونگی نوشتن بخش References (معرف‌­ها)  آشنا می­‌سازند.

REFERENCES

Linda Martinez
Director of Sales, North America
ABC Company
1234 Main St
Austin, TX 78701
512-555-6789
l.martinez@abccompany.com

Linda was my direct manager while I worked as a regional sales manager for the ABC Company from 2013 to 2017.

Joseph Smith
Professor, McCollough School of Business
State University
2000 Speedway
Austin, TX 78712
512-555-1234
joseph.z.smith@email.com

Joseph Smith was my professor through numerous courses I completed to earn my Masters of Business Administration

دستورالعمل­‌های قالب‌بندی و فاصله در نوشتن سی وی (CV) انگلیسی

اگر نحوه قالب‌بندی سی وی (CV) انگلیسی را نمی‌­دانید، می­‌توانید متناسب با نوع رزومه‌اتان چند قالب سی وی (CV) دانلود کرده  و از آن­‌ها برای نوشتن سی وی خود بهره ببرید. در ادامه، سایتی که بتوانید از طریق آن فرمت سی وی مربوط به خود را پیدا کنید، معرفی شده‌­است. توجه داشته باشید، رعایت قالب­ بندی و  فاصله درست در CV به اندازه محتوای آن اهمیت دارد.

دستورالعمل­‌های قالب‌­بندی و فاصله در نوشتن سی وی (CV) انگلیسی به شرح زیر است:

طول (Length): طول استاندارد یک CV انگلیسی دو صفحه است. اما ممکن است این اندازه مناسب همه نباشد و برای برخی از افراد یک یا سه صفحه شود.

عناوین (Headings): برای این که مطمئن شوید، خواندن سی وی شما آسان است، هر بخش باید با عنوان بزرگ و برجسته شده معرفی شود.

نوع فونت (Font type): به دلیل این که فرمت سی وی دیجیتالی است، استفاده از یک فونت واضح مانند Calibri یا Arial ضروری است. می‌­توانید برای عناوین فونتی متفاوت، و در عین حال خوانا به‌کار ببرید.

اندازه فونت و حاشیه صفحه (Font size and page margins): سایز فونت بدنه CV باید بین 10 تا 12 باشد و عنوان­‌ها بین 14 تا 18. حاشیه­‌های صفحه را در حدود 5/2 سانتی­متر نگه دارید، اما به کمتر از 27/1 سانتی­‌متر کاهش ندهید، چراکه سی وی شما به­م‌­­ریخته شده و خواندن آن سخت می‌­شود.

بررسی نهایی(Proofreading and consistency): قالب‌­بندی در تمام طول سی وی باید یکنواخت و یکسان باشد تا خوانا به نظر برسد. به علاوه می­‌بایست جملات خود را از نظر گرامر، دیکته و علامت گذاری بررسی کنید.

ذخیره فایل (Saving the file): به احتمال زیاد CV خود را از طریق ایمیل ارسال خواهید کرد. آن را به صورت فایل pdf ذخیره کنید تا مطمئن شوید خواننده می­‌تواند آن را در هر سیستمی باز کند و قالب­‌بندی سی وی­‌تان حفظ می‌­شود.

نوشتن رزومه انگلیسی cv

نمونه سی وی یا رزومه (CV) انگلیسی

در این سایت می­‌توانید متناسب با نوع سی وی یا رزومه خود چند نمونه قالب سی وی (CV) انگلیسی دانلود کنید، به علاوه اگر برای کار، تحصیل و … قصد مهاجرت دارید، مشاهده نمونه­‌های سی وی یا رزومه (CV) انگلیسی زیر به شما در  نحوه نوشتن رزومه انگلیسی مخصوص به خود کمک خواهند کرد.

سفارش نگارش سی وی یا رزومه انگلیسی

در صورتی که وقت کافی ندارید٬ یا نیاز دارید رزومه انگلیسی شما توسط افرادی باتجربه نگارش شود٬ می توانید با مشاورین موسسه کوییک تماس گرفته تا رزومه شما با به روزترین آیتم های مورد نظر کشور مربوطه و یا دانشگاه مورد نظرتان نگارش شود. برای این کار کافیست با ما تماس بگیرید و در اسرع وقت رزومه انگلیسی خودتان را به همراه داشته باشید.

نیاز به مشاوره دارید؟

کارشناسان ما در موسسه تخصصی زبان کوییک آماده کمک به شما هستند.

تماس با ما
 • نمونه رزومه انگلیسی آکادمیک (Academic CV Example)
نمونه سی وی آکادمیک

نمونه سی وی آکادمیک جهت آشنایی شما با نحوه نوشتن رزومه انگلیسی

 • نمونه رزومه انگلیسی دانشجوی دکترا یا ارشد (Graduate CV Example)
نحوه نوشتن رزومه انگلیسی با جدیدترین متد

نمونه سی وی فارغ التحصیل جهت آشنایی شما با نحوه نوشتن رزومه انگلیسی

 • نمونه رزومه انگلیسی کاری (Executive CV Example)

نمونه سی وی اجرایی جهت آشنایی شما با نحوه نوشتن رزومه انگلیسی

سوال‌های رایج در زمینه نحوه نوشتن رزومه انگلیسی

مدت زمان نگارش رزومه انگلیسی در موسسه کوییک چقدر است؟

بسته به نیاز شما بین 24 ساعت تا یک هفته رزومه انگلیسی برای شما نوشته می‌شود.

چه افرادی در موسسه کوییک رزومه انگلیسی شما را نگارش می‌کنند؟

افرادی که در موسسه کوییک مسئول نگارش رزومه شما هستند، همگی از بهترین اساتید زبان انگلیسی و با بیشترین تجربه در این زمینه و بدون کپی کاری به شما خدمات ارائه می‌دهند.

برای دسترسی به نمونه خام رزومه انگلیسی چه باید کرد؟

در انتهای همین مقاله می‌توانید دو نمونه رزومه انگلیسی را مشاهده نمایید. این نمونه‌ها برگزیده‌ترین و به روزترین فرمت حال حاضر می‌باشند.

چگونه می‌توان در موسسه کوییک سفارش رزومه انگلیسی داد؟

کافی است با مشاورین ما تماس بگیرید و با تعیین وقت مشاوره حضوری یا آنلاین اطلاعات لازم را به آنها اعلام نمایید تا در اسرع وقت رزومه انگلیسی شما نوشته شود.

مطالب مرتبط

نحوه نوشتن توصیه نامه

نحوه نوشتن توصیه نامه

نحوه نوشتن انگیزه‌نامه(sop)

نحوه نوشتن انگیزه‌نامه (SOP)جهت اخذ پذیرش دانشگاه‌

مهاجرت به کانادا

این نوشته چقدر مفید بود؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 24 میانگین: 3.8]

62 نظر یا سوال
Inline Feedbacks
View all comments
دریا

با سلام
ممنون از مطلب مفیدتون
سوالی که برای من پیش اومده اینه که برای نوشتن یک cv تحصیلی برای کشور رانسه چه قالبی رو باید رعایت کنم؟
چون مدام میخونم که حتما باید سیاه سفید باشه و رنگی نباشه و فقط رزومه های کاری رنگی هستن
میوتونم رنگی استفاده کن یا حتما باید سیاه سفید باشه؟

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  دریا

بهتون پیشنهاد میکنم با موسسه تماس بگیرید تا مشاورین ما خدمت شما اطلاعات رو بدهند

جوادی

باسلام، میخواستم بدونم که امکان این هست موسسه و یا شخصی رو معرفی بفرمایید که cv استاندارد رو برای من تهیه کنن
بایپاس

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  جوادی

با عرض سلام
برای سفارش سی وی میتونید با موسسه تماس بگیرید و در اسرع وقت برای شما تهیه میکنند

امیرعلی باقری خمسه

سلام و خسته نباشید
یک سوال که داشتم اینه که تو بخش سوابق شغلی، ما باید فقط شغل‌های مرتبط با رشتمون و موضوع اپلایمون رو بنویسم؟یا هر شغلی که داشنیم؟مثلا من به عنوان داروساز، سابقه‌ی مدیریت فروش، مشاوره فروش و مشاوره تحصیلی رو هم دارم. این موارد هم باید ذکر شن؟

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر

بهتر هست که بیشتر روی سوابق شغلی مرتبط مانور بدید
ولی اگر هیچ سابقه شغلی مرتبطی ندارید قید کردنش الزامیه

روژین

سلام شما رزومه تحصیلی انگلیسی برای اپلای می‌نویسید؟

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  روژین

سلام
بله نگارش سی وی رو موسسه براتون انجام می دیم.

حمید

با سلام من cv فارسی دارم چه میزان می گیرید سریع به انگلیسی تبدیل نمایید

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  حمید

سلام
حداکثر هفت روز کاری

مهدی خانی

سلام وقت شما بخیر
هزینه تمپلیت Executive CV Example
که توی سایت قرار دادید چقدر هست

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  مهدی خانی

سلام به جهت تغییر سالانه تعرفه ها امکان درج قیمت در سایت وجود نداره
برای اینکه بتونید از قیمت ها و نحوه سفارش مطلع بشید بهتره که با ما تماس بگیرید

محمدافضلی

خیلی عالی بود متشکرم

Saeideh khademian

سلامبرای نوشتن رزومه نیاز به مشاوره دارم

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  Saeideh khademian

با عرض سلام
برای گرفتن مشاوره جهت نوشتن سی وی با ما تماس بگیرید.

محمد

سلام وقت بخیر
هزینه نوشتن cv برای رشته mba چقدر هست؟

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  محمد

سلام
برای آگاهی از تعرفه های نوشتن سی وی با ما در تماس باشید
به جهت اینکه هر ساله تغییر در قیمت ها وجود داره نمی تونیم در بخش نظرات سایت مبلغ ثابتی رو در نظر بگیریم.

زهرا

سلام
من کارشناسی رو به ناپیوسته خوندم (کاردانی و کارشناسی). حالا سوالم اینه که لازمه کاردانی رو هم تو رزومه ام قرار بدم یا نه (منظورم اینه که یک دفعه بزنم کارشناسی و با بازه زمانی 4 سال)؟ اگر لازمه، ترجمه انگلیسی کاردانی چیه؟ 
با تشکر

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  زهرا

سلام نیاز هست که در رزومه خودتون قید کنید
معادل کاردانی : Associate degree

ریحانه

عالی بود

Hossein

سلام.نمکنه رزومه خام.گفته بودین اخر مفاله هست ولی پیدا نکروم

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  Hossein

عکس رزومه خام رو خدمت شما تقدیم کرده ایم.

علیرضا

باسلام.
یک توصیه نامه (سابقه کار)بازبان انگلیسی میخوام.چطوری میتونید به من کمک کنید،؟
سپاس

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  علیرضا

سلام برای سفارش رزومه, انگیزه نامه و توصیه نامه می بایستی با مشاورین موسسه تماس بگیرید.

ساره

آيا نوشتن رزومه هم انجام ميدهيد براي سفارت؟

مریلا

سلام وخسته نباشید
هزینه نوشتنcv رو میشه بفرمایید

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  مریلا

برای آگاهی از هزینه ها می تونید با موسسه تماس بگیرید.

ادیبی

سلام نیاز به رزومه انگلیسی مهندسی عمران دارم میشه لطفا مراحل و هزینه ر بفرمایید

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  ادیبی

سلام و وقت بخیر
برای سفارش رزومه انگلیسی خودتون با ما تما بگیرید.
همچنین می تونید شماره خودتون رو در سایت ثبت نمایید و همکاران من در اسرع وقت تماس خواهند گرفت.

میلاد

سلام بنده میتونم خودم برای خودم رزومه تنظیم کنم

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  میلاد

سلام
تمامی اطلاعات لازم در این مقاله خدمت شما ارایه شده است.
می تونید با الگو برداری از این مقاله رزومه انگلیسی خودتون رو نگارش کنید.

مریم

سلام وقتتون بخیر باشه من یه رزومه کاری به انگلیسی میخواستم واسم درست کنید امکانش هست

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  مریم

سلام برای سفارش رزومه انگلیسی می تونید با موسسه کوییک تماس بگیرید.
همکاران ما شما رو برای سفارش رزومه شما راهنمایی می کنند و در اسرع وقت سفارش شما رو تحویل خواهند داد.

مرتضی نجاتی

سلام امکان نوشتن CV و رزومه توسط شما وجود داره؟

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  مرتضی نجاتی

سلام بله
برای سفارش سی وی با ما تماس بگیرید
یا در درخواست تماس بفرمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت تماس بگیرید.

خدیجه

باسلام ممنون از سایتتون بابت راهنایی رزومه . ولی برای رزومه شفاهی چکار کنیم رزومه انگلیسی برای مصاحبه استخدامی؟

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  خدیجه

رزومه شفاهی انگلیسی احتمالا منظورتون مصاحبه س
کافیه رزومه ویرایش شده انگلیسی خودتون رو در ابتدا نگارش کنید یا امر بفرمایید موسسه کوییک براتون انجام بده.
سپس یک ساعت کلاس براتون میذاریم و بهتون توضیح میدیم که چطور باید رزومه انگلیسی و سوابق خودتون رو به صورت شفاهی ارایه بدید.

محسن

متن دقیق و کارشناسی شده بود و خیلی برام کمک کننده بود و حتما هر زمان لازم بود نوشتن cv یا سایر موارد را به موسسه شما مي سپارم با تشکر

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  محسن

با عرض سلام خدمت آقا محسن عزیز
خیلی خوشحالمون می کنید با این فیدبک ها
باعث افتخار موسسه کوییک هست که شما از رزومه و سی وی خودتون رضایت داشتید

مدرسی

سلام. ببخشید یک سوال داشتم
عکس گواهی دوره هایی که گذروندیم هم باید باشه؟ خیلی از گواهی هایی که دارم‌ ترجمه نیست. اگر بخوام ترجمه همه رو بگیرم احتمالا ورشکست بشم!! فقط اسم دوره و اطلاعاتش لازمه یا حتما گواهی دوره و کورس باید ترجمه باشه؟

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  مدرسی

نه نیازی به درج عکس گواهی نامه نیست
شما فقط نیاز دارید که اون ها رو عنوان کنید
برای صحت سنجی بعدا خودشون ازتون میخوان که بهشون اصل مدارک رو ارایه بدید.

الهه توته پور

سلام میشه واسم یه رزومه انگلیسی بزنید

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر

سلام
برای سفارش رزومه یا سی وی می تونید با ما تماس بگیرید تا سفارشتون رو ثبت کنیم.

javad eraqi

باسلام..هزینه رزومه نویسی انگلیسی چند

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  javad eraqi

سلام برای آگاهی از هزینه ها می تونید با مشاورین ما تماس بگیرید.

آزاده

سلام. وقت بخیر.
شما رزومه و cv هم درست می کنید؟

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  آزاده

سلام
بله موسسه تخصصی زبان کوییک کار نگارش سی وی رو انجام می ده
برای سفارش می تونید با ما تماس بگیرید

يوسف آقائي پور

باسلام و احترام
لطفا در خصوص رزومه كاري علمي راهنمايي بفرمائيد. باسپاس

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر

سلام
در مقالات بعدی به این موضوع حتما اشاره خواهیم کرد

سیمین

سلام شما می‌توانید در نوشتن یک سی وی کمک کنید .
لطفا شرایط را برای من ارسال کنید.🙏

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  سیمین

سلام
برای نگارش سی وی می تونید با مشاورین ما تماس بگیرید
در صفحه تماس با ما شماره های موسسه درج شده
بعد خیلی ساده می تونید سفارشتون رو ثبت کنید و با توجه به زمانی که دارید ما هم براتون کار نگارش رو انجام می دیم.

Mohammad Aagha

من میخوام سی وی خودم را ترجمه کنم

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  Mohammad Aagha

برای ترجمه سی وی خودتون می توانید با مشاورین ما تماس بگیرید و در اسرع وقت سفارش خودتون رو دریافت نمایید.

Khodai Noor

How I can write school teacher subject.

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  Khodai Noor

not clear enough!

احسان

سلام وقت بخیر عکسی که در رزومه قرار میگیره باید چه سایز و حجمی داشته و چه نوع پوششی مناسب تر هست؟

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  احسان

بستگی به قواعدی داره که خود اون سازمان مربوطه وضع میکنه.

نیلوفر بهرامی

با درود
کسی هست یک رزومه برای من بنویسه ؟؟

خاور

رزومه رو دادم به موسسه کوییک نوشت
مرسی ازتون
واقعا عالی بود

nazanin

رزومه من فارسی هست شما به انگلیسی تبدیلش می کنید؟

موسسه تخصصي زبان كوييك
مدیر
پاسخ به  nazanin

سلام
بله در خدمت شما هستیم.

محمود

سلام هزینه نوشتن cvچقدره

مشاوره رایگان
برای دریافت نوبت تعیین سطح و مشاوره رایگان توسط متخصصین آموزش زبان در موسسه کوییک کافیست فرم مربوطه را پر کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت برای هماهنگی بیشتر با شما تماس می‌گیرند.
 
موسسه تخصصی زبان کوییک - آموزش تضمینی زبان از مبتدی تا پیشرفته