تقویت مهارت ریدینگ زمان اضافه‌ای که خواندن مطلبی از شما می‌گیرد به طور قابل توجه‌ای کاهش می‌دهد. و به شما این توانایی را می‌دهد تا با تمرکز بیشتر و به صورت انتخابی بخوانید. همچنین با به تمرین و بکارگیری روش‌های تقویت مهارت ریدینگ در زبان انگلیسی قادر خواهید بود سطح درک و تمرکز خود را افزایش دهید و به این ترتیب یک متن انگلیسی را به سرعت و دقت بخوانید و درک کنید. یکی از زمان‌هایی که روش‌های تقویت مهارت ریدینگ بسیار به کمک زبان‌آموزان می‌آید در بخش ریدینگ آزمون آیلتس است. مشکل اصلی بسیاری از آن‌ها در آزمون کمبود وقت و عدم توانایی مدیریت زمان است، چیزی که باعث عدم موفقیت در ریدینگ آیلتس می شود. تقویت مهارت ریدینگ در صورتی امکان‌ا پذیر است که در ابتدا افراد به درک صحیحی به زبان انگلیسی برسند و سپس اقدام به جواب دادن به تست‌های آزمون‌های مختلف آیلتس نمایند. ما در موسسه تخصصی زبان کوییک روشهای نوین جهت تقویت مهارت ریدینگ را به زبان‌آموزان ارائه میدهیم.
در این مقاله تلاش کرده‌ایم با بیان روش‌های تقویت مهارت ریدینگ در زبان انگلیسی بتوانید با راندمان و تاثیر بالاتری یک متن انگلیسی را بخوانید. اما پبش از آن لازم است تا:

از سبک خواندن مناسب استفاده کنید،
هدف خود را از خواندن بدانید،
متون مناسب را انتخاب کنید،
از تکنیک های یادداشت برداری استفاده کنید.

روش‌های تقویت مهارت ریدینگ در زبان انگلیسی

ریدینگ، مهارتی تاثیرگذار در آزمون آیلتس

گام اول: از سبک‌های مختلف خواندن برای تقویت مهارت ریدینگ استفاده کنید.

در شرایط روزمره طیف وسیعی از سبک‌های خواندن وجود دارد که شما ممکن است از آن‌ها استفاده کنید.
سبک خواندن معمولی سبکی است که برای خواندن یک رمان استفاده می‌شود، خواندن با جزئیات و به طور کامل به طوری که تمرکز بر همه کلمات از ابتدا تا انتها باشد.
اگر بخواهید یک مجله بخوانید، ممکن است ابتدا با خواندن عنوانین تمام صفحات، ببینید کدام مقاله مورد علاقه شماست.
هنگامی که شما در یک لیستی از شماره تلفن‌ها به دنبال نام خاصی می‌گردید، به طور هدفمند همه نام‌های دیگر را نادیده می‌گیرید و توجه خود را بر روی مشخص کردن نامی که می خواهید تمرکز می‌کنید.
این‌ها شامل مهارت‌های خواندن هستند که با به کارگیری آن‌ها در مطالعه یک متن انگلیسی می‌توانید مهارت ریدینگ تقویت خود را تقویت کنید.
برای تقویت مهارت ریدینگ در آزمون‌های زبان انگلیسی مانند ازمون آیلس نیز شما می بایست در گام اول با خواندن عنوان متن و پارگراف اول آن به طور دقیق، دید کلی از موضوع مطلب ارائه شده به دست آورند.این یکی از مهم‌ترین تکنیک های تقویت مهارت ریدینگ می‌باشد که بسیاری از مدرسین از آن به عنوان ORIENTATION یاد می‌کنند.

گام دوم: در راستای تقویت مهارت ریدینگ هدف خود را از خواندن یک مطلب مشخص کنید.

گام دوم در روش‌های تقویت مهارت ریدینگ در زبان انگلیسی این است که به طور واضح بدانید هدف شما از خواندن چیست، چرا که به میزان قابل توجهی کارایی خواندن شما را افزایش می‌دهد. همه آنچه که نوشته شده برای شما مفید نیست، بنابراین از هدف خود برای انتخاب و تعیین اولویت بندی اطلاعات موجود در متن استفاده کنید.
اهداف خواندن شما می تواند موارد زیر باشد:

۱- یک مقاله یا موضوع سمینار؛

۲- یک گزارش مختصر؛

۳- یک زمینه موضوعی انتخاب شده؛

۴- مجموعه ای از سوالات در مورد یک موضوع خاص.

در آزمون‌های زبان انگلیسی هم هدف از خواندن متن‌های ارائه شده، پاسخ دادن به سوالات مربوط به هر متن است، بنابراین در گام دوم می‌بایست سوالات را سریع بخوانید، تا دریابید که در متن باید به دنبال چه اطلاعاتی باشید و بر روی کدام بخش‌ها بیشتر متمرکز شوید تا قادر به تقویت مهارت ریدینگ خود شوید.

روش‌های تقویت مهارت ریدینگ در زبان انگلیسی

سوال‌ها را به درستی قبل از پاسخ دادن بررسی کنید

گام سوم: برای تقویت مهارت ریدینگ متن را بررسی کنید.

ارزیابی متن گام بعدی در روش‌های تقویت مهارت ریدینگ در زبان انگلیسی است. متن را ارزیابی کنید تا ببینید تا اطلاعاتی که مربوط به اهداف خواندنتان است را پیدا کنید. ارزیابی یک مطلب به طورکلی به صورت زیر انجام می‌شود:

۱- تاریخ انتشار آن را نگاه کنید تا بدانید آیا اطلاعات آن به روز شده است یا نه؟

۲- اگر در جایی خلاصه ای از متن نوشته شده بود، ابتدا آن خلاصه را بخوانید تا یک فهم کلی از محتوا دریافت کنید.

۳- فهرست را برای یافتن فصل‌هایی که به دنبال آن هستید، بررسی کنید.

۴-  هنگامی که یک متن خوب را پیدا یا انتخاب کردید می‌توانید با استفاده از دو تکنیک اسکن “Scanning” و اسکیم “ Skimming” در کمترین زمان فهم کلی از متن به دست آورید و بتوانید بخشی از متن که شامل هدف شما ازخواندن است را بیابید. در ادامه نحوه انجام این دو تکنیک کارگشا را به شما آموزش می‌دهیم:

اسکن کردن( Scanning )

اسکن کردن در واقع همان تکنیکی است که شما ممکن است هنگام پیدا کردن شماره تلفن مورد نظرتان در لیست شماره تلفن‌هاست. در این تکنیک شما باید به سرعت به متن نگاه کنید و کلمات خاص یا عباراتی را که در متن به دنبال آن‌ها هستید را پیدا کنید. برای تقویت مهارت ریدینگ متون انگلیسی با استفاده از روش اسکن کردن شما می‌توانید بخش‌های زیر از متن را اسکن کنید:

• مقدمه یا پیشگفتار متن،
• پاراگراف اول یا آخرین متن‌،
• بخش نتیجه گیری یا خلاصه متن،
• فهرست کتاب.
• اما برای تقویت مهارت ریدینگ خود برای آزمون‌هایی مانند آزمون آیلس شما باید در مدت زمان کوتاهی بتوانید کل متن را اسکن کنید و کلیدواژه‌هایی که در صورت سوالات مشخص کرده‌اید را پیدا کنید و زیر آن‌ها را خط بکشید.

اسکیم کردن( Skimming )

اسکیم کردن خواندن سریع و سطحی متن است به طوری که مفهوم کلی ای از متن به‌دست آورید. از جزئیات جملات چشم پوشی کنید، و بر موضوع یا نکته اصلی هر جمله تمرکز کنید. این تکنیک بعد از تکنیک اسکن کردن می‌تواند در افزایش مهارت ریدینگ شما در آزمون آیلس بسیار تاثیر گذار باشد.
شناخت ” کلید واژه” درست و انتخاب هوشمندانه آن از میان کلمات موجود در سوال، یکی از مهارت‌های اصلی جهت پاسخگویی درست به سوالات و ارتقاء نمره در ریدینگ می‌باشد. واژه کلیدی همان کلمه یا عبارتی است که شما در مرحله اسکن به‌دنبال آن بودید و اگر این دو مرحله را به‌درستی انجام دهید، کلید واژه قفل سوال را برای شما باز خواهد کرد!

گام چهارم: به منظور تقویت مهارت ریدینگ متن را کامل بخوانید و یادداشت برداری کنید.

گام چهارم از روش‌های تقویت مهارت ریدینگ در زبان انگلیسی این است که پس پیدا کردن اطلاعات مفید شروع به خواندن جزئیات کنید و در عین حال برای افزایش درکتان از متن و دستیابی سریع به هدفتان از خواندن، از تکنیک‌های یادداشت برداری استفاده کنید:

• زیر کلمات و عباراتی که برای شما مهم نظر می رسند خط بکشید و آن‌ها را برجسته کنید و یا در چک نویس خود بنویسید.
• کلید واژه‌ها را درعنوان اصلی متن یا در هر نکته اصلی از متن مشخص کنید.
• برای این که با رویکردی فعالانه متن را بخوانید، هنگام خواندن سوالاتی از متن مطرح کنید. این سوالات می‌توانند در رسیدن به هدفتان از خواندن متن به شما کمک کنند.
• در انتها خلاصه‌ای از متن بنویسید تا مطمئن شوید آنچه را که خوانده‌اید را متوجه شده اید. بعد از خواندن هر پاراگراف مکث کنید و به زبان خودتان آنچه را که خوانده‌اید را بنویسید. برای بررسی دقت خلاصه خود، متن را اسکیم کنید و نکاتی را که جاگذاشته‌اید بنویسید.

این تکنیک‌ها، موجب می‌شوند تا با متن تعاملی فعال داشته باشید و فهم مفیدی از متن به دست آورید. از تکنیک یادداشت برداری استفاده کنید تا سطح تمرکز و فهمتان از متن را بالا ببرید.

گام پنجم: سرعت خواندنتان را جهت تقویت مهارت ریدینگ  افزایش دهید.

شاید مهم ترین گام در روش‌های تقویت مهارت ریدینگ در زبان انگلیسی افزایش سرعت خواندن متن است.. تمرکز داشتن و انتخابی خواندن، سرعت خواندن شما را افزایش دمی‌دهد، تکنیک زیر در تقویت این مهارت می‌تواند به شما کمک کند:
متوسط سرعت خواندن حدود ۲۴۰-۳۰۰ کلمه در دقیقه است. برای یک خواننده متوسط، چشم هر کلمه را به صورت جداگانه می‌بیند. برای چشم شما آسان است تا بتوانید ۴ یا ۵ واژه را در عین حال که آن‌ها را درک می‌کنید، در یک نگاه بخوانید.
کلید افزایش سرعت خواندن شما این نیست که سرعت حرکت چشمتان روی صفحه را افزایش دهید، بلکه برای افزایش تعداد کلماتی که در هر نگاه به چشم شما می‌آید و فهم آن‌ها، که صفحه ای از متن را در نظر بگیرید و آن را با کشیدن دوخط به سه بخش تقسیم کنید. با استفاده از خودکار یا مداد به عنوان یک اشاره‌گر، هر خط متن را بخوانید و اجازه دهید چشم شما فقط در وسط هر یک از سه بخش باشد، همانطور که اشاره‌گر شما است.
در مورد چگونگی سریع خواندن نگران نباشید، و به جای آن، تمرکز خود را بر خواندن متن در سه بخش کلی قرار دهید.
و هرچه که این تکنیک را بیشتر تمرین کنید،دیگر لازم نیست تابخش‌ها را ا کشیدن خطوط از هم جداکنید و این کار ار دزذهنتان انجام خواهید داد.
هنگامی که این تکنیک برای شما عادت شود، سرعت خواندنتان هم افزایش می‌یابد.

اگر این ۵ گام اصلی در روش‌های تقویت مهارت ریدینگ در زبان انگلیسی را با خواندن زیاد، در خود تقویت کنید، می‌توانید درک مطلب خوبی از متن داشته باشید و متون انگلیسی را به‌راحتی و با سرعت بخوانید و نمره مطلوبی را هم در آزمون به دست آورید.

روش‌های تقویت مهارت ریدینگ در زبان انگلیسی

سرعت خود را در راستای تقویت مهارت ریدینگ افزایش دهید

مطالب مرتبط
آزمون دولینگو (Duolingo)
جزییات آزمون GRE
جزییات آزمون آیلتس
حروف ربط در زبان انگلیسی
تقویت مهارت روان صحبت کردن در آزمون آیلتس
دوره‌های آنلاین زبان انگلیسی برای مهاجرین ایرانی
اهمیت آموزش یادگیری زبان انگلیسی برای بازرگانان
یادگیری انگلیسی با فیلم
معرفی خود به زبان انگلیسی
آموزش رایگان زبان انگلیسی
تقویت اسپیکینگ در آزمون آیلتس
آموزش زبان انگلیسی آنلاین
آمادگی آیلتس جهت آموزش زبان از سطح ابتدایی
آموزش زبان انگلیسی در سفر
آموزش انگلیسی با داستان
مکالمه زبان انگلیسی در کمترین زمان
تقویت مهارت ریدینگ در زبان انگلیسی
تقویت مهارت رایتینگ در زبان انگلیسی
اهمیت یادگیری زبان انگلیسی برای تمامی افراد
دوره های آنلاین در کوییک
آموزش سریع زبان انگلیسی در موسسه تخصصی زبان کوییک
بهترین آموزشگاه زبان در تهران
آموزشی متفاوت در موسسه تخصصی زبان کوییک
آموزش مکالمه زبان انگلیسی در کمترین زمان در موسسه تخصصی زبان کوییک
کلاس‌های تضمینی در موسسه تخصصی زبان کوییک
برترین متد یادگیری زبان انگلیسی از صفر

10
دیدگاه یا سوال خود را بنویسید

avatar
sima
sima

خیلی مفید بود

zolfaghari
zolfaghari

ریدینگ رو ازمونش رو دیروز دادم
از هر چی ایلتسه متنفرم

zolfaghari
zolfaghari

میشه چند تا منبع برای ریدینگ معرفی کنید؟

zolfaghari
zolfaghari

ایلتس پلاس ٣ کتاب خوبی هست با موسسه تماس بگیرید

zolfaghari
zolfaghari

من فکر میکنم ریدینگ جدیدن سخت تر از گذشته شده
با توجه به تجربتون درسته؟

zolfaghari
zolfaghari

همینطور هست

محمدحسن
محمدحسن

کیف کردم کوییک جان عالی بود

محمدرضا
محمدرضا

Thankssas

نگین
نگین

من داشتم مطلبی که درباره اسپیکینگ بود میخوندم
میخواستم بدونم کتابی دارید که مثل اون باشه
مثلا Actual test reading چون من شنیدم ریدینگ جدیدن خیبس سخت شده و ازمونای واقعی از کمبریج سخت ترن