تقویت مهارت‌ رایتینگ در زبان انگلیسی، به خصوص در آزمون‌های آیلتس و تافل معمولا پرچالش‌‌‌‌ترین مهارت‌ زبان انگلیسی برای زبان آموزان است. اما یادگیری این مهارت‌ها به اندازه‌ای که شما فکر می‌کنید مشکل نیست. دراین مقاله ۸ روش اصلی و موثر برای کمک به بهبود کیفیت رایتینگ شما در کوتا‌ه ترین زمان ارائه می‌کنیم که امیدواریم برای تقویت مهارت رایتینگ شما هم مفید و کارآمد باشد. در ابتدا ویدیوی زیر را تماشا نموده و سپس به هشت گام مهم توجه نمایید.

گام اول: تمرین و تمرین برای تقویت مهارت رایتینگ

اولین و موثرترین گام برای تقویت مهارت رایتینگ در زبان انگلیسی تمرین فراوان است. برای این کار برنامه ریزی کرده و مرتب مطالعه کنید و بنویسید، خواندن نمونه‌های مختلف از رایتینگ‌های صحیح و مناسب از کتاب‌ها و سایت‌های معتبر به شما کمک می کند تا بتوانید پیرامون موضوعات مختلف اطلاعات به دست آورده و ایده پردازی کنید. به‌علاوه تمرین زیاد موجب تقویت گرامر و دایره لغات شما شده که کمک می‌کند تا بتوانید جملات بهتری بنویسید و منظور خود را راحت‌تر به خوانده منتقل کنید.

تقویت مهارت رایتینگ در زبان انگلیسی

تمرین‌ کردن، مهم‌ترین قدم جهت تقویت مهارت رایتینگ

گام دوم: ساختار خودتان را داشته باشید

گام دوم برای تقویت مهارت رایتینگ رعایت کردن فرمت و قالب عمومی برای نوشتن است . این فرمت عبارت است از: مقدمه (Introduction)، بدنه اصلی متن (body)، که شامل دو یا سه پاراگراف می‌باشد و جمع بندی و خلاصه گویی از کل متن (conclusion) به عنوان پاراگراف آخر. بعد از فهم کامل موضوع، چند دقیقه راجع به چیزهایی که می‌خواهید بنویسید خوب فکر کنید (Brainstorm) طرح کلی (Outline) متن خود که شامل ایده اصلی کل متن و ایده‌های هر پاراگراف است را بنویسید. برای بیان ایده‌های خود در متن نظمی را در نظر بگیرید و قوی‌ترین ایده خود را در پاراگراف اول رایتینگ بیاورید چرا که این اولین تجربه خواننده شماست و بیشترین تاثیر را بر ذهن خواننده خواهد گذاشت. اگر سه پاراگراف در بخش بدنه داشته باشید، ابتدا بهترین را بگذارید، سپس ضعیف‌ترین در میان باشد و در نهایت دومین ایده قوی خود را بیاورید. به این ترتیب خواننده شما مقاله خود را با یک تصور مثبت از متن شما به پایان خواهد رساند. از قبل قالب‌های مشخصی برای نوشتن هر کدام از بخش‌های متن حفظ نکنید و سعی کنید با خلاقیت خود کلمات و عباراتی که به خاطر سپرده‌اید را برای نوشتن ساختار و ترکیب‌بندی متن رایتینگ خود استفاده کنید. این کار از عوامل بسیار با اهمیت در نوشتن متون و مقالات موفق و کسب نمره حداقل ۷ در آزمون بین‌ المللی آیلتس است.

تقویت مهارت رایتینگ در زبان انگلیسی

جهت تقویت مهارت رایتینگ، مراحل کار را برای خود مشخص نمایید

 گام سوم: جملاتی با مفهوم روشن و واضح بنویسید

گام بعدی برای تقویت مهارت رایتینگ در آزمون‌های زبان انگلیسی این است که هنگام نوشتن از روشن بودن مفهوم جملات خود اطمینان پیدا کنیم. خودتان را به جای خواننده بگذارید، آیا آن‌ها به اندازه کافی مفهوم آن چه که شما نوشته‌اید را متوجه می‌شوند؟ برای این کار باید قبل از شروع رایتینگ، برای چند لحظه به موضوع موردنظرتان فکر کنید به طوری که بتوانید آن را با زبان ساده برای خود توضیح دهید و یک هدف مشخص برای خود در نظر بگیرید، پیرامون آن فکر کنید و بنویسید. استفاده از جملات طولانی و چند واژه‌ای یا توضیح در مورد جزئیات، درک مفهوم جملات شما را برای خواننده سخت می‌کند، بنابراین سعی کنید ساده، روشن و رک بنویسید و زیاد توضیح ندهید.

گام چهارم: جهت تقویت مهارت رایتینگ ،کلی گویی نکنید

چهارمین گام  در تقویت مهارت رایتینگ پرهیز از نوشتن جملات کلی است. نوشتن جملات کلی تنها درصورتی می‌تواند سبب ارتقا سطح رایتینگ شما شود که در ادامه آن‌ها به جزئیات ماجرا بپردازید. جملات کلی فقط باید در ابتدای متن و به عنوان Topic sentence استفاده شوند و جملات داخل پاراگراف‌ها حتما به جزئیات و دلایلی بپردازند که آن جمله کلی را پشتیبانی کنند.
برای مثال، اگر بخواهیم درباره تفاوت‌های مردم امروز و مردمی که صدها سال پیش زندگی‌ می‌کرده‌اند صحبت کنیم، جمله‌ای مثل “In modern times, we are more progressive than people a hundred years ago” اصلا کافی نیست. حتما باید با جزئیات بیشتری به موضوع بپردازید، آن را از منظرهای مختلف بررسی کنید و برای تک تک آنها دلیل بیاورید.

گام پنجم: بر دانش زبان تمرکز کنید

به طولانی نوشتن متن نیازی نیست متنی طولانی بنوسید. بلکه برای تقویت مهارت رایتینگ خود بهتر است با مدیریت شمار کلماتی که از شما درخواست شده، ازجملاتی با ساختار پیچیده و واژگان قوی به طور دقیق استفاده کنید. به جای نگرانی در مورد طول متن، زمان را به نوشتن کلمات و اصطلاحات جالب اختصاص دهید. برای تقویت مهارت رایتینگ در این بخش بهتر است برای خود دفترچه واژگان پیرامون عناوین مختلف تهیه کنید و کلمات مترادف و اصطلاحات مرتبط به هر عنوان را در کنار هم بنویسید این کار به شما کمک می کند تا کلمات مترادف‌ هنگام نوشتن رایتینگ در آزمون آیلس به سرعت به ذهن شما بیاید.
• برای مثال به تفاوت گرامری بین این دو جمله توجه کنید:

.Studying gives you qualifications to help your career. Studying also improves useful life skills like time management
.Not only does studying give you qualifications to assist your career, but it also helps improve essential life skills such as time management and task completion

تفاوت بزرگی در نحوه بیان اطلاعات در این دو جمله وجود دارد. ساختار گرامری جمله دوم به صورت:

(The ‘not only does (sth)… but it also (verb

پیچیده‌تر از ساختار جمله اول است و نشان می‌دهد شما از دانش بیشتر و پیشرفته‌تری در زبان انگلیسی بهره می‌برید که همین امر می‌تواند مخاطب را تحت تاثیر قرار داده و نمره آزمون شما در بخش رایتینگ را افزایش دهد.

گام ششم: از کلمات و ترکیبات ربط استفاده کنید

سومین گام برای بهبود سطح رایتینگ کاربرد cohesion (انسجام) و coherence(پیوستگی) است. کاربرد این اصول می‌تواند نمره آزمون دهندگان را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد. استفاده از کلمات و ترکیبات ربط مانند: additionally, consequently, firstly, secondly, finally, moreover, however به ما کمک می کنند تا ایده ی مطرح شده در قسمت قبلی را به چیزی که می خواهیم در پاراگراف جدید مطرح کنم ربط دهیم، همچنین ارتباط موضوعی و معنایی اجزای یک نوشته را با یکدیگر حفظ می کند. . بااین‌حال، باید بدانید که استفاده بیش‌ازاندازه از این کلمات مانند however و although می‌تواند حالت مصنوعی به متن بدهد. سعی کنید به‌جای استفاده از یک نوع ساختار،از گرامرهای مختلفی در متن خود استفاده کنید.

گام هفتم: از کلمات مترادف و جایگزین استفاده کنید

  • استفاده از کلمات در جایگاه مناسب جهت تقویت مهارت رایتینگ

  • عدم استفاده از کلمات تکراری

گام هفتم برای تقویت مهارت رایتینگ داشتن دایره لغات بالا و توانایی استفاده از آن‌ها در جایگاه درست است شما باید بتوانید از با استفاده از کلمات صحیح نوشتن خود را شروع کنید و در طول نوشتن هر آن چه که از شما خواسته شده است را با حفظ انسجام متن انجام دهید. کلمات وعبارات استفاده شده درسوال را تکرار نکنید و سعی کنید از کلمات مترادف آن‌ها برای بیان متفاوت موضوع در متن استفاده کنید (Paraphrase)، مگر اینکه جایگزین وجود نداشته باشد. از واژگانی که کمتر رایج هستند و همیشه استفاده نمی‌شوند، استفاده کنید. هر کلمه را بیش از یک بار یا دوبار استفاده نکنید

 گام هشتم: متنی را که نوشتید اصلاح کنید

گام آخر برای تقویت مهرت رایتینگ شما مکن است در زمان آزمون‌ برای شما وقت‌گیر باشد اما بسیار ضروری است که زمان را برای خواندن دوباره متن و اصلاح آن ذخیره کنید. شما باید اشتباهات کوچکی که ممکن است در املا و یا گرامر رایتینگتان باشد را پیدا و اصلاح کنید. جملات یا عباراتی که ارتباط قوی‌تری بین ایده‌های شما ایجاد می‌کنند را در صورت نیاز اضافه کنید و از انسجام و انسجام متن اطمینان پیدا کنید.

شما میتوانید جهت آموزش و تقویت رایتینگ زبان انگلیسی خود در دوره های پیشرفته رایتینگ موسسه تخصصی زبان کوییک که زیر نظر اساتید روز میباشد شرکت کنید و شاهد پیشرفت رایتینگ خود در زبان انگلیسی باشید.

تقویت مهارت رایتینگ در زبان انگلیسی

اصلاح نهایی متن در رایتینگ گامی مهم به حساب میاید